islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

‼️EURÓPSKA KOMISIA CHCE POVOLIŤ GMO – SNS JE PROTI⛔️ 👉SNS je proti akémukoľvek uvoľňovaniu pravidiel na pestovanie geneticky m…


‼️EURÓPSKA KOMISIA CHCE POVOLIŤ GMO – SNS JE PROTI⛔️

👉SNS je proti akémukoľvek uvoľňovaniu pravidiel na pestovanie geneticky modifikových plodín a ich používaniu na výrobu potravín. Snaha o ich zlegalizovanie vyplynula z tento týždeň uniknutých dokumentov Európskej komisie reut.rs/3pL1LXE. Postoj SNS voči GMO je dlhodobý a nemenný a strana ho bude tvrdo presadzovať aj v najbližšom období v NR SR alebo vo vláde.

👉 Je neakceptovateľné, aby V TAJNOSTI A BEZ INTENZÍVNEJ DISKUSIE s členskými štátmi Európska komisia pripravovala zmeny takto vážnej legislatívy. Tak ako v rokoch 2016 až 2020, SNS bude tvrdo proti takýmto pokusom bojovať. Tlak chemických koncernov je určite obrovský, ale Európska komisia má v prvom rade chrániť obyvateľov a nie zisky nadnárodných koncernov.

👉 Európska komisia (EK) chce v uniknutom návrhu spod smernice o GMO vylúčiť rastliny vyrobené novými genomickými technikami (tzv. NGT). GMO sú organizmy s umelo zmenenými vlastnosťami prostredníctvom zmeny ich génov. NGT postupy sa od tradičných GMO odlišujú tým, že zanášajú gény nie cudzieho genetického materiálu. Uniknutý návrh EK pritom vylučuje akúkoľvek možnosť členským štátom zakázať ich pestovanie na svojom území. Celý návrh smernice má EK oficiálne prezentovať v priebehu júla.

👉 Súdny dvor Európskej únie už v roku 2018 rozhodol, že NGT spadajú pod GMO a preto nevidíme dôvod, aby Európska komisia robila z obyvateľov Slovenska a EÚ pokusných králikov na testovanie dôsledkov dopadov takýchto plodín a potravín. Slovensko nie je USA, kde museli spotrebiteľské organizácie roky bojovať ešte aj za to, aby boli na výrobkoch označenia, či obsahujú GMO.

👉 My na Slovensku máme skúsenosti s dovozom potravín brazílskej kuraciny, či fipronilových vajec z Holandska. Nechcem ešte aj, aby sme sa stali odpadkovým košom pre takéto potraviny. Pri snahe nadnárodných obchodných reťazcov o čo najvyššie zisky totiž môžeme očakávať, že by sa u nás GMO potraviny objavili veľmi rýchlo. SNS preto striktne odmieta povoľovanie akýchkoľvek GMO plodín a bude proti nim bojovať,“ povedala Gabriela Matečná.
#SNS #GabrielaMatečná #ProtiGMO Autor správy, foto a správu publikoval Slovenská národná strana on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *