islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

ℹ 🍃Prinášame krátke reakcie riaditeľov národných parkov na schválenú poslaneckú novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. 🌲 …

ℹ 🍃Prinášame krátke reakcie riaditeľov národných parkov na schválenú poslaneckú novelu zákona o ochrane prírody a krajiny.

🌲 „Schválená reforma je obrovská výzva vytvoriť dobre fungujúcu správu NP. V mnohých krajinách je fungovanie parkov takýmto spôsobom úplnou samozrejmosťou. Nemusíme ísť vôbec ďaleko, stačí sa pozrieť za rieku Dunajec, kde poľský PIENAP funguje na takomto princípe už takmer celé storočie“ uviedol riaditeľ Správy Pieninského národného parku Vladimír Kĺč.

👌 Zmeny podľa neho prispejú hlavne k zefektívneniu manažmentov a praktickej starostlivosti v území na lesných aj nelesných pozemkoch, zjednodušeniu podávania projektov a ich čerpania. Očakáva aj zlepšenie doterajšej spolupráce s odbornými inštitúciami, akademickou obcou a kolegami zo zahraničia.

🌲 Podľa riaditeľa Správy TANAP Pavla Majka je kľúčové pre ochranu prírody, že sa podarilo dostať právnu subjektivitu národných parkov do zákona. „Som tomu rád, je to úľava, trvalo to dosť dlho. Teraz nás čaká veľa práce, bude potrebné nastaviť mechanizmy a priority v tomto území,“ skonštatoval Majko.

👍Prioritou podľa riaditeľa nebude ťažba dreva a ekonomika, ale zachovanie ekosystému. „Máme ambíciu, aby bol TANAP výkladnou skriňou ochrany prírody,“ zdôraznil. Dá sa podľa neho očakávať, že sa vďaka reforme urýchli a zreštartuje aj proces zonácie TANAPu.

🌲 „Sme radi, že novela zákona o ochrane prírody prešla, myslíme si, že je to zásadná a prelomová vec a prinesie progres v ochrane prírody. NP Slovenský raj má zonáciu, a tak všetky štátne pozemky v celom národnom parku prejdú pod našu správu. Náš región je zžitý s myšlienkou, že to takto bude, či sú to obce, neštátni vlastníci lesov, podnikatelia a ďalší. Chápem to ako prirodzený vývoj našich národných parkov a priblížime sa tak európskym štandardom,“ skonštatoval riaditeľ Správy NP Slovenský raj Tomáš Dražil.

🌲 Riaditeľ Správy NP Muránska planina Ján Šmídt je presvedčený, že reforma národných parkov prinesie nové pracovné príležitosti, a to najmä v oblasti cestovného ruchu. S rastom pracovných pozícií vo svojich radoch počíta aj samotná Správa NP Muránska planina.

🤝 „Významnou novinkou, ktorú prináša reforma a ktorá môže prispieť k lepšiemu fungovaniu národných parkov, je zriadenie Rady NP. Bude to poradný, odborný, konzultačný a iniciačný orgán zložený zo zástupcov samospráv, Horskej záchrannej služby, podnikateľských aj nepodnikateľských subjektov v lesníctve a cestovnom ruchu a vedcov, ktorý určite prispeje k lepšej komunikácii a vzájomnému porozumeniu v regióne okolo národného parku“ uzatvára Ján Šmídt.

🌲 Riaditeľ Správy NP Poloniny Miroslav Buraľ verí, že „NP Poloniny sa stane skutočne príležitosťou pre rozvoj regiónu.“ Očakáva, že lesy v Poloninách sa budú obhospodarovať nielen prírode blízkym spôsobom, ale i v súlade s ich priaznivým stavom. Podľa jeho slov po získaní právnej subjektivity už svojim kolegom z prihraničných NP v Poľsku a na Ukrajine nebudú musieť závidieť.

🌲 V urýchlenie procesu zonácie prostredníctvom dlho očakávanej reformy verí aj riaditeľ Správy NP Veľká Fatra Peter Vantara. Dodáva tiež, že „dôležité je zamerať sa aj na návštevníkov tohto chráneného územia. Poskytnúť im kvalitné informačné služby, či už v sprievodcovskej činnosti, vydávaní náučných publikácií, dbať na kvalitu turistických chodníkov.“


Autor správy, foto a správu publikoval Štátna ochrana prírody SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *