islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

ℹ RYS OSTROVID DNES OSLAVUJE SVOJ MEDZINÁRODNÝ DEŇ

ℹ RYS OSTROVID DNES OSLAVUJE SVOJ MEDZINÁRODNÝ DEŇ

👉 Rys (Lynx lynx) je najväčšia voľne žijúca mačkovitá šelma v Európe. Tento plachý a nočný tvor sa vyznačuje svojou hustou sivožltou až hrdzavohnedou srsťou s viacerými hnedočervenými škvrnami a pozdĺžnym tmavým pruhom na chrbte. Jedinečné usporiadanie a veľkosť tmavých hnedých škvŕn na srsti umožňuje podrobné sledovanie jednotlivých jedincov. 🧐
👉 Na Slovensku sa rys vyskytuje najmä v horských oblastiach, kde obľubuje vertikálne výrazne členité terény s dostatkom úkrytov a skalnaté svahy. Charakteristickým znakom všetkých rysov sú trojuholníkové uši s čiernymi chlpmi na ich koncoch a tiež čierny koniec chvosta.
🍃 Rys je samotársky žijúcim druhom a rodinné skupiny vytvárajú len samice s mláďatami mladšími, ako jeden rok.

❗️ Dôležitým ohrozením populácie rysa na Slovensku je degradácia až strata vhodných biotopov z dôvodu výrazného rozvoja a výstavby infraštruktúry. Hrozbou je tiež prerušenie najdôležitejších migračných trás a vytváranie migračných bariér izolujúcich jadrové časti populácie rysa od marginálnych častí.

✅ ŠOP SR je aktuálne súčasťou veľkého medzinárodného tímu v rámci cezhraničného projektu Interreg Central Europe Supporting the coexistence and conservation of Carpathian LargE CArnivores, ktorý je zameraný aj na realizáciu systematického fotomonitoringu rysa ostrovida.
ℹ Očakávaným výstupom projektu je odhad veľkosti a stavu lokálnej populácie rysa s prípravou odporúčaní a materiálov pre ďalší manažment a ochranu tohto druhu na lokálnej, národnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni.

Pre viac informácií o projekte kliknite sem 👇
👉 https://www.sopsr.sk/web/?cl=12801.
👉 https://www.interreg-central.eu/projects/leca/

🤝 Partnermi projektu LECA sú:
Technická univerzita vo Zvolene Tatrzański Park Narodowy Mendelova univerzita v Brně Aggteleki Nemzeti Park Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Interreg Central Europe Ministerstvo životního prostředí

Autor správy, foto a správu publikoval Štátna ochrana prírody SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *