islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

⏳ 29. septembra 1938 sa začali v Mníchove rokovania o územných požiadavkách nacistického Nemecka voči vtedajšiemu Československu…

⏳ 29. septembra 1938 sa začali v Mníchove rokovania o územných požiadavkách nacistického Nemecka voči vtedajšiemu Československu. Cieľom bolo upokojiť vtedajšiu situáciu v Európe a ustúpiť rozpínavému nacistickému režimu. Mníchovská dohoda o odstúpení českých pohraničných oblastí (tzv. Sudet) a Petržalky Nemecku bola podpísaná krátko po polnoci 30. septembra.

👆 Predstavovala vrchol politiky ústupkov agresorovi, ktorou sa západné demokracie snažili zabrániť ďalšej svetovej vojne. V skutočnosti však umožnili Adolfovi Hitlerovi, aby upevnil svoje postavenie na domácej i medzinárodnej politickej scéne a rozšíril svoje územie bez akejkoľvek námahy.

🕰 Príklad z našej minulosti nám jasne dokazuje, že dohody s diktátormi nikam nevedú. Ich požiadavky sa budú iba stupňovať, no nikdy nebudú mať dosť. Aj preto je zrejmé, že požiadavky ponechať ukrajinský Krym a Donbas Rusku sú absolútne nereálne. Odovzdaním území by sa konflikt ani zďaleka neskončil. História nás naučila, že ústupky diktátorom nevedú k mieru, naopak, ďalej posilňujú ich ambície.

📜 Mníchovská dohoda je často vnímaná ako zrada západných mocností. Veľká Británia aj Francúzsko uznali svoju chybu a už počas vojny túto dohodu anulovali a uznali za neplatnú. Po páde fašizmu a nacizmu sa naše hranice vrátili do stavu spred roku 1938 a Sudety boli vrátené Československu.

Zdroj:
https://www.upn.gov.sk/data/files/skladacky-2017-21_22.pdf


Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *