islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

☝️💶 Peniaze na pomoc ľuďom sužovaným vysokými cenami sú, len sa treba konečne rozhýbať – upozorňuje náš ekonomický expert KDH Jo…

☝️💶 Peniaze na pomoc ľuďom sužovaným vysokými cenami sú, len sa treba konečne rozhýbať – upozorňuje náš ekonomický expert KDH Jozef Hajko.

👉 V novom komentári hovorí aj, že:

➡ „Matematika je jednoduchá. Ak sú vyššie ceny tovarov, vláda si na ne môže pripočítať aj vyššiu daň z pridanej hodnoty (DPH). Inými slovami, ak rastú ceny potravín v obchodoch, jedla v reštauráciách či materiálov na stavbách, štátny rozpočet na tom zarába.

➡ Presne to sa stalo v prvých mesiacoch tohto roka. Na DPH vybralo ministerstvo financií za január až marec o 321 miliónov eur viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. Vlani v pandémii ľudia síce míňali menej ako teraz, ale aj tak je nárast mimoriadny a podpisuje sa na ňom tohtoročné zdražovanie. Ľudí tak nezasiahli len vyššie ceny vstupných komodít, ale aj dane, ktoré si na ne pripočítal štát.

➡ Ministerstvo financií Igora Matoviča síce v štátnom rozpočte počítalo s tým, že na DPH vyberie tento rok viac ako vlani, ale už za prvé tri mesiace záväzok naplnilo takmer z polovice. Vytvorilo si tak dostatočný priestor na to, aby mohlo uvažovať o znížení sadzieb DPH na vybrané tovary alebo, ešte lepšie, aby z peňazí vybraných navyše dokázalo poskytnúť adresnú pomoc tým, ktorých zvýšené ceny zasiahli najzraniteľnejšie.

A to nie je všetko.“

👉👉 Viac v komentári tu: https://dennikstandard.sk/195680/peniaze-na-pomoc-ludom-suzovanymi-vysokymi-cenami-su-len-sa-treba-konecne-rozhybat/


Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *