islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

☝️ RAST CIEN ENERGIÍ: POTREBUJEME ZÁKON NA OCHRANU NAJOHROZENEJŠÍCH, VRÁTANE RODÍN 🌍 Európa je dnes v energetickej kríze. Stúpa…

☝️ RAST CIEN ENERGIÍ: POTREBUJEME ZÁKON NA OCHRANU NAJOHROZENEJŠÍCH, VRÁTANE RODÍN

🌍 Európa je dnes v energetickej kríze. Stúpajú ceny plynu a elektriny a Slovensko čelí výrazne rastúcej inflácii. Roztáča sa tak inflačný kolotoč, ktorý sa opäť prejaví v ďalšom ZVYŠOVANÍ CIEN energií. Všetko sa to deje počas pandémie, ktorá vyprázdnila mnohým Slovákom peňaženky a robí im vrásky z ďalšieho možného vývoja.

☝️ Slovensko nie je pripravené na rast cien energií a aktuálne nedokáže ochrániť občanov ohrozených nedostatkom tepla či elektriny.

URÝCHLENE POTREBUJEME ZÁKON RIEŠIACI ENERGETICKÚ CHUDOBU

👉 Preto naliehame na vládu SR, aby urýchlene vypracovala a prijala zákon o energetickej chudobe, ktorý by ochránil sociálne slabé skupiny obyvateľov, ale aj mladé rodiny.

✅ Navrhujeme zriadiť Fond energetickej solidarity, do ktorého by prispievali veľké firmy vyrábajúce, prenášajúce alebo distribuujúce energie. Podieľali by sa tak na solidarite s tými, ktorí sú energetickou krízou najviac ohrození. Nad fondom by dohliadal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

✅ Dôležitou podmienkou je adresnosť takejto energetickej pomoci formou sociálnej dávky. Musí ísť preto o legislatívnu dohodu medzi ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom a ministrom práce a sociálnych vecí Milanom Krajniakom. Ministerstvo hospodárstva dozerá na energie, kým ministerstvo práce je nositeľom sociálnej politiky. V takejto synergii oboch ministerstiev by sa konečne mohol vyriešiť dlhoročne odsúvaný problém, na ktorý KDH upozorňuje už od roku 2015.

☝️ Energetická chudoba na Slovensku hrozí približne každej šiestej domácnosti. Najviac ohrození sú starší ľudia nad 65 rokov ako i domácnosti s jedným rodičom.
Riziko energetickej chudoby nie je zanedbateľné ani pri rodinách s viacerými deťmi.

Predseda Konzília KDH Peter Belinský:
➡ „Musíme ochrániť najzraniteľnejších medzi nami, aby doma nemuseli mrznúť a žiť v tme. Najťažšie mesiace zimy sú ešte len pred nami, ale kľúčové je zároveň riešiť situáciu z dlhodobého hľadiska budúcnosti. Vyzývame vládu, aby urýchlene navrhla a prijala zákon o energetickej chudobe a adresne pomohla energeticky ohrozeným obyvateľom.“

👉👉 VIAC TU: https://kdh.sk/ceny-energii-este-stupnu-kdh-vyzyva-vladu-urychlene-vypracovat-zakon-o-energetickej-chudobe/


Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *