islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

✍️ Juraj Šeliga Prečo som sa zdržal pri mestských súdoch. Sú za tým tieto 4 argumenty: 1. Je pre mňa sporné, ak dáme napríklad …

✍️ Juraj Šeliga
Prečo som sa zdržal pri mestských súdoch. Sú za tým tieto 4 argumenty:

1. Je pre mňa sporné, ak dáme napríklad takmer 140 sudcov pod jednu strechu a zvolíme im jedno vedenie. Ak má byť hlavný argument popretŕhanie korupčných väzieb, tak taký krok je v jeho neprospech. Nehovoriac o tom, že vieme, ako zle sú, žiaľ, u nás manažované veľké celky sudcov. Predstavte si, že takémuto kolosu by napr. predsedal Harabin. Ako veľmi by sme boli opatrní?

2. Špecializácia je už dnes zachovaná na bratislavských súdoch a najväčší problém nie je špecializácia, ale manažment súdneho spisu (a manažment sudcov), ktorý stále nie je elektronický. A kým nebude, je to presúvanie personálu, ale nie zefektívnenie práce.

3. Z finančného obnosu, ktorý obsahuje plán obnovy, je značná časť venovaná na budovy v dvoch mestách. Bol by som rád novým budovám, samozrejme, ale ak mám limitovaný rozpočet, nemôžem rozdeliť takú časť na dva súdy.

4. Vytvárame obvody, ktoré sú rádovo cca 100 000 obyvateľov, tu by vznikol mega súd s počtom obyvateľov cez 600 000, nehovoriac o počte spoločností.

Toto boli moje dôvody, komunikujem ich verejne (vo viacerých médiách) bez emócie. Rovnako boli komunikované aj do vnútra koalície bez toho, aby niekto chcel brániť reforme. Koniec koncov, tak ako som sľúbil míľniky som podporil.

Ak by mal niekto záujem o hlbšiu diskusiu, budem rád. Samozrejme mrzí ma, že niektorí, ktorí doteraz rešpektovali moje názory ich teraz nerešpektujú, len preto, že je iný ako ich. Chápem, toto je odvrátená tvár politiky.

Niektorí kolegovia vytvárajú dojem, že už nemám záujem zápasiť s korupciou. Kto vidí a sleduje moje kroky, tak vie, že sa snažím robiť, čo viem. Ak je na boj s korupciou patent na ministerstve spravodlivosti, tak to samozrejme situáciu mení.

Ostatne, ako korektný partner som upozornil aj koaličných kolegov vopred, že sa zdržím. Nebolo to pre nich žiadne prekvapenie.

V druhom čítaní je zákon o reorganizácii okresných súdov, tam je samozrejme priestor rokovať aj o súdoch v Bratislave a Košiciach.

📷TASR


Autor správy, foto a správu publikoval Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *