islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

✨ JUBILEUM BÁBKOHERCA LADISLAVA STRAŽANA Naša umelecká scéna je nepochybne bohatá na mimoriadne osobnosti a legendy. Jednou z n…

✨ JUBILEUM BÁBKOHERCA LADISLAVA STRAŽANA

Naša umelecká scéna je nepochybne bohatá na mimoriadne osobnosti a legendy. Jednou z nich je aj Ladislav Stražan, popredný bábkoherec, ktorý dnes oslavuje svoje životné jubileum.

📜 Pri tejto príležitosti mu ministerka kultúry Natália Milanová poslala list s prianím, ktorým si uctila jeho celoživotnú prácu a poďakovala sa mu za jeho umelecký prínos pre slovenskú kultúru.

🎭 Ladislav Stražan ml., pravnuk Jána Stražana, zakladateľa bábkarskej dynastie, ktorá hrá bábkové divadlo bez prerušenia od roku 1878, je posledným žijúcim pokračovateľom tohto umenia. Spoločne s manželkou sa venuje tejto práci celou svojou dušou, umeleckým prejavom a ľudským citom. Prinášajú rozprávkovú pohodu i pastvu pre rozžiarené detské oči, prihovárajú sa najmladším a najvďačnejším divákom.

🎖️ Ich umenie bolo ocenené 2. miestom na bábkarskom festivale v Budapešti v roku 1996, v roku 2016 sa stali súčasťou reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, kde Ladislav Stražan a jeho predkovia tvoria neodmysliteľnú súčasť kultúrnej tradície a národného kultúrneho dedičstva.

Pán Stražan, prajeme Vám najmä veľa zdravia a síl. 🤝


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *