islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

🇸🇰 🏞 MIESTAM ZAPÍSANÝM DO UNESCO ŠKRTLI DOTÁCIE NA OBNOVU A ZÁCHRANU PAMIATOK ZA 2,7 MILIÓNA ➡️ Člen predsedníctva KDH a mestsk…

🇸🇰 🏞 MIESTAM ZAPÍSANÝM DO UNESCO ŠKRTLI DOTÁCIE NA OBNOVU A ZÁCHRANU PAMIATOK ZA 2,7 MILIÓNA

➡️ Člen predsedníctva KDH a mestský poslanec v Banskej Štiavnici Milan Kabina:

👉 Na základe pozmeňujúceho návrhu poslancov NR SR Milana Vetráka (OĽANO) a Mariána Viskupiča (SaS) sa výška dotácie, s ktorou správcovia našich pamiatok a významných miest už počítali v budúcoročnom rozpočte, zmenila zo dňa na deň na NULU.

Stalo sa tak presunutím položiek na záchranu a obnovu kultúrnych pamiatok svetového významu pod ministerstvo kultúry.

👉 Tieto financie mali putovať priamo samosprávam, ktoré ich už majú zahrnuté vo svojich rozpočtoch na nasledujúci rok. Zo dňa na deň tak napríklad Banská Štiavnica príde o 820-tisíc eur, Bardejov o 530-tisíc eur, Levoča o ďalší pol milión či Kremnica o 300-tisíc eur.

☝️ Ešte pred rokom bol na tento účel rozpočtovaný dvojnásobok. Súčasná vláda najprv skrátila výšku pomoci pre najvýznamnejšie kultúrne a prírodné lokality Slovenska na polovicu. Dotknuté samosprávy to chápali ako nutnú racionalizáciu súvisiacu so svetovou pandémiou.

☝️ Ale po prijatí pozmeňovacieho návrhu sa na záchranu a obnovu týchto pamiatok nenašlo už ani euro. Považujeme to za smutnú vizitku kultúrnej ignorancie.

‼ Milan Kabina tiež navrhuje prešetriť, či Slovensko neporušilo Dohovor o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva.

➡ Zodpovední si, žiaľ, neuvedomujú, že členstvo v UNESCO je významný záväzok a honor, ktorý má dopad aj na rozvoj cestovného ruchu.

#unesco #pamiatky #cestovnyruch


Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *