islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

🇸🇰 ĽUĎOM SA MUSÍ OPLATIŤ ZAČAŤ MENEJ MÍŇAŤ ZEMNÝ PLYN: ZVÝŠME DOTÁCIE NA OBNOVU DOMOV A PANELÁKOV ‼️ Obnova 3 % rodinných domov…

🇸🇰 ĽUĎOM SA MUSÍ OPLATIŤ ZAČAŤ MENEJ MÍŇAŤ ZEMNÝ PLYN: ZVÝŠME DOTÁCIE NA OBNOVU DOMOV A PANELÁKOV

‼️ Obnova 3 % rodinných domov, s ktorou počíta vláda, nestačí. Vláda by mala pomôcť násobne vyššie a rýchlejšie, a to najmä zdrojmi z EÚ. Tým:

✅ ZNÍŽIME ZÁVISLOSŤ OD RUSKÉHO PLYNU,
✅ zvýšime kvalitu BÝVANIA
✅ a ozdravíme ŽIVOTNÉ PROSTREDIE.

☝️ Obnovu si vyžaduje stále vyše 400-tisíc domov, kým vláda v Pláne obnovy počíta s obnovou len 30-tich tisíc.

➡️ Predseda KDH Milan Majerský:
🏠 „Masívnejšia podpora obnovy domov sú dve muchy jednou ranou. Výrazne by sme obmedzili spotrebu plynu a zároveň znížili dnešnú extrémnu závislosť od Ruskej federácie. Pomohli by sme tým celej krajine a ak by sa na to využili peniaze z EÚ, prispeli by sme k ich lepšiemu čerpaniu, v ktorom Slovensko dlhodobo zlyháva.“

👉 V čase energetickej krízy a hrozby zastavenia dodávok ruského plynu, na ktorom je Slovensko bytostne závislé, potrebujeme omnoho vyššiu a rýchlejšiu pomoc vlády.

☝️ Finančná pomoc štátu pri zateplení fasády, výmene okien, zmene vykurovacieho kotla či namontovaní slnečných kolektorov by sa nemala týkať len rodinných, ale aj bytových domov, kde žije viacero domácností.

➡️ Podľa platformy Budovy pre budúcnosť: ak by sa spotreba plynu pri budovách znižovala 1,5-násobne viac, do roku 2025 by celková spotreba plynu na Slovensku klesla o 10 až 15 %.

👉 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví varuje, že pri súčasných úrovniach trhových cien by regulované ceny plynu pre domácnosti na budúci rok mohli vzrásť aj o viac ako 100 percent.

✅ Vláda by mala výraznejšie podporiť aj využívanie alternatívnych a ekologických zdrojov energie, napríklad bioplynu, ktoré by prispeli k náhrade dovážaného zemného plynu.

✅ Rovnako by mala dbať na to, aby sa v oblastiach s hustou zástavbou využívali centralizované zdroje tepla, ktoré sú efektívnejšie ako lokálne kotolne, ideálne z iného zdroja, ako je zemný plyn. V súčasnom stave energetického ohrozenia EÚ sa dá očakávať, že Európska komisia takúto iniciatívu len privíta.

👉👉 Tu je celé stanovisko KDH aj s názormi nášho ekonomického experta Jozefa Hajka: kdh.sk/kdh-ziada-vladu-viac-podporit-obnovu-domov-a-znizit-tak-zavislost-od-ruskeho-plynu/


Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *