islovak.sk

online denn├ę spravodajstvo – ┼żijeme Slovenskom…

­čÉů­čÉć­čɬ Nov├í legislat├şva zabr├íni neleg├ílnemu obchodu s exotick├Żmi ┼żivo─Ź├şchmi ­čÉů­čÉć­čɬ ­čôú Parlament dnes v prvom ─Ź├ştan├ş schv├ílil z├íkaz dr┼ż…

­čÉů­čÉć­čɬ Nov├í legislat├şva zabr├íni neleg├ílnemu obchodu s exotick├Żmi ┼żivo─Ź├şchmi ­čÉů­čÉć­čɬ

­čôú Parlament dnes v prvom ─Ź├ştan├ş schv├ílil z├íkaz dr┼żby tigrov a in├Żch ma─Źkovit├Żch ┼íeliem a tie┼ż medve─Ćov a prim├ítov v s├║kromn├Żch chovoch. Legislat├şva zamedzuje prenikaniu odchovan├Żch zvierat a produktov z nich do neleg├ílneho obchodu najm├Ą s ma─Źkovit├Żmi ┼íelmami, ktor├Żm v d├┤sledku tak├ęhoto obchodovania hroz├ş vyhubenie vo vo─żnej pr├şrode. Novelu z├íkona o ochrane druhov vo─żne ┼żij├║cich ┼żivo─Ź├şchov a vo─żne rast├║cich rastl├şn regul├íciou obchodu s nimi (tzv. z├íkon CITES) z dielne ministerstva ┼żivotn├ęho prostredia podporilo v prvom ─Ź├ştan├ş 100 poslancov parlamentu.

Ôä╣´ŞĆ Novela z├íkona CITES reguluje s├║kromn├Ż a komer─Źn├Ż chov vybran├Żch exotick├Żch ma─Źkovit├Żch ┼íeliem, medve─Ćov a prim├ítov. Zak├ízan├í bude dr┼żba ┼żiv├Żch tigrov, leopardov, levov, gepardov, jagu├írov, rysov, p├║m, medve─Ćov a prim├ítov. Pod─ża slov ministra ┼żivotn├ęho prostredia J├ína Budaja je d├┤vodom legislat├şvnej zmeny zamedzi┼ą neleg├ílnemu obchodu s exotick├Żmi ┼żivo─Ź├şchmi a produktami z t├Żchto ┼żivo─Ź├şchov, ktor├ę kon─Źia ─Źasto v tradi─Źnej ├ízijskej medic├şne. ÔÇ×V s├║─Źasnosti m├í napr├şklad tiger v├Ą─Ź┼íiu hodnotu m┼Ľtvy, ako ┼żiv├Ż. ├Üplne ka┼żd├í jeho ─Źas┼ą sa spracov├íva na buj├│ny, polievky, v├şno, ─Źi r├┤zne extrakty. V ├ízijsk├Żch krajin├ích veria, ┼że tieto v├Żrobky pom├íhaj├║ pri r├┤znych chorob├ích a zdravotn├Żch ┼ąa┼żkostiach. V pr├şrode je pritom u┼ż len okolo 3900 tigrov,ÔÇť zd├┤raznil minister J├ín Budaj.

Ô×í´ŞĆ Na tradi─Źn├║ ─Ź├şnsku medic├şnu sa vyu┼ż├şvaj├║ tie┼ż exempl├íre prim├ítov a medve─Ćov. Obchod s t├Żmito exotick├Żmi zvieratami je v r├ímci celej E├Ü prepojen├Ż a ┼żivo─Ź├şchy, ktor├ę poch├ídzaj├║ zo Slovenska, m├┤┼żu by┼ą zdrojom neleg├ílneho obchodu v in├Żch ─Źlensk├Żch krajin├ích.

Ôä╣´ŞĆÔťů Novela z├íkona by mala nadobudn├║┼ą ├║─Źinnos┼ą 1. janu├íra 2022. Z├íkaz dr┼żby sa nevz┼ąahuje na zvierat├í dr┼żan├ę pred nadobudnut├şm ├║─Źinnosti tohto z├íkazu (na do┼żitie), ┼żivo─Ź├şchy chovan├ę v zariadeniach, ktor├Żch cie─żom je ochrana, zachovanie a z├íchrana popul├ície dan├Żch druhov vo vo─żnej pr├şrode. Ide napr├şklad o licencovan├ę zoologick├ę z├íhrady, chovn├ę a rehabilita─Źn├ę stanice p├┤vodn├Żch druhov ┼żivo─Ź├şchov, ─Źi z├íchytn├ę zariadenia na ├║─Źely pod─ża veterin├írnych predpisov. V novele z├íkona je prechodn├ę ustanovenie, pod─ża ktor├ęho sa z├íkaz dr┼żby nebude vz┼ąahova┼ą aj na zvierat├í, nadobudnut├ę vlastn├Żm odchovom od 1. janu├íra 2022 do 30. j├║na 2022.

Ôťů N├ívrh z├íkona CITES po─Ź├şta aj s povinnos┼ąou vyhotovi┼ą fotodokument├íciu m┼Ľtveho ┼żivo─Ź├şcha a tie┼ż pr├şsnej┼í├şmi kontrolami Slovenskej in┼ípekcie ┼żivotn├ęho prostredia a okresn├Żch ├║radov, pri v├Żkone ┼ít├ítneho dozoru.

#mzpsr #slovensko #janbudaj #cites #ochrana #zivotneprostredie


Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Ministerstvo ┼żivotn├ęho prostredia SR on Facebook Zdroj Read More
V pr├şpade, ┼że n├íjdete chybu alebo preklep pros├şm kontaktujte n├ís.

LEAVE A RESPONSE

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *