islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

🐣 PREČO JE SOBOTA BIELA A ŠTVRTOK ZELENÝ? Veľkonočné sviatky vychádzajú z pradávnych tradícií. Pozrite sa, ktoré sa viažu k jed…

🐣 PREČO JE SOBOTA BIELA A ŠTVRTOK ZELENÝ?
Veľkonočné sviatky vychádzajú z pradávnych tradícií. Pozrite sa, ktoré sa viažu k jednotlivým dňom v týždni.

🌺 KVETNÁ NEDEĽA
Tento deň pripomína slávnostný príchod Ježiša Krista do Jeruzalema. Názov sviatku je odvodený od kvetov – palmových ratolestí, ktorými ľudia Ježiša nadšene vítali. Na Slovensku majú podobu vŕbových prútikov – bahniatok.

🍀 ZELENÝ ŠTVRTOK
Zeleným štvrtkom sa začína pôst pašiového týždňa, ktorý trvá až do vzkriesenia. Podľa tradície sa v tento deň majú jesť jedlá zelenej farby, aby sa ľudia po celý rok tešili dobrému zdraviu.

⛪️ VEĽKÝ PIATOK
Veľký piatok je časom prísneho pôstu, rozjímania, modlitieb, pašií a očistných obradov. Podľa ľudových tradícií sa tento deň zakazovalo hýbať zemou, pretože sa verilo, že ešte spí – táto obyčaj má korene v starých kultoch uctievania zeme.

🐇 BIELA SOBOTA
Biela sobota bola pokračovaním dvoch predchádzajúcich dní, počas nej však už v domácnostiach voňalo aj mäso a údeniny, ktoré gazdinky pripravovali na Veľkonočnú nedeľu.

🐑 VEĽKONOČNÁ NEDEĽA
Je radostným sviatkom zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Tento deň končí obdobie štyridsaťdňového pôstu. Katolíci pri rannej omši svätia potraviny, medzi ktorými ani dnes v košíkoch okrem mäsa nesmú chýbať koláče a kráľ veľkonočných sviatkov – vajíčko. V domácnostiach nechýba ani veľkonočný baranček.

💦 VEĽKONOČNÝ PONDELOK
Veľkonočný pondelok je čas oblievačky a šibačky. Z vŕbových prútov sa totiž vraj sviežosť a pružnosť prenáša šibaním na ženy a dievčatá – inde šibačku nepoznajú a pondelok je opäť časom hojnosti vody.


Autor správy, foto a správu publikoval Bratislavský kraj on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *