islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

👆 MEDZI VÝZNAMNÉ ŽENY PRVEJ REPUBLIKY PATRILA AJ HANA GREGOROVÁ Popri významných politikoch 1. Československej republiky nesmie…

👆 MEDZI VÝZNAMNÉ ŽENY PRVEJ REPUBLIKY PATRILA AJ HANA GREGOROVÁ

Popri významných politikoch 1. Československej republiky nesmieme zabúdať ani na významné političky, akademičky, aktivistky či umelkyne, ktoré sa už pred sto rokmi zaslúžili o rozvoj demokracie na Slovensku a ktoré nám môžu byť vzormi aj doteraz.

Spisovateľka, publicistka a organizátorka kultúry Hana Gregorová bojovala za emancipáciu slovenských žien. Aj vo svojej tvorbe jasne formulovala problémy postavenia žien v spoločnosti a aktívne sa zasadzovala za ich vzdelanie. Podieľala sa na založení Umeleckej besedy, zúčastňovala sa na stretnutiach ženského spolku Živena, aktívne komunikovala so zakladateľkou Ženskej národnej rady Františkou Plamínkovou a bola aj členkou spolku Solidarita, ktorý pomáhal ľuďom v hmotnej núdzi. Aj vďaka jej boju je dnes vzdelanie, slobodný výber povolania a verejné pôsobenie žien samozrejmosťou.

💪 BOJOVALA AJ PROTI ĽUDÁCKEMU REŽIMU

V roku 1940 Gregorová odišla do Prahy, kde pracovala v ilegálnej antifašistickej rade žien, ktorej členky sa tajne stretávali vo svojich bytoch. Gregorová posielala tajné správy na Slovensko. Informácie o nástupe a fungovaní ľudáckeho režimu či zákulisnej politike slovenského prohitlerovského bábkového režimu sa dostali aj vďaka jej pričineniu až k exilovej československej vláde do Londýna. Práca v ilegalite so sebou prinášala neustále správy o zatknutiach a popravách spolupracovníkov a spolupracovníčok, no Hana Gregorová sa ani napriek tomu nenechala zastrašiť a pokračovala v činnosti až do konca vojny. Aj takto vyzerá skutočné vlastenectvo.

🙏 JEJ PRÍNOS OCEŇUJEME DODNES

Hana Gregorová nedávno získala in memoriam Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o ľudské práva a slobody a ich ochranu. Bola jednou z 28 osobností, ktorým prezidentka Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenania pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky.


Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *