islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

👶 NAJVÄČŠÍMI OBEŤAMI RUSKEJ AGRESIE SÚ DETI Agresia Ruska, ktoré popiera právo Ukrajiny na existenciu, najviac dolieha najmä n…

👶 NAJVÄČŠÍMI OBEŤAMI RUSKEJ AGRESIE SÚ DETI

Agresia Ruska, ktoré popiera právo Ukrajiny na existenciu, najviac dolieha najmä na deti. Množstvo detí prišlo o život vinou raketových útokov na civilné budovy, iným sa podarilo s rodinami utiecť, prišli však o možnosť vyrastať v bezpečnej vlasti. Špeciálnou kategóriou obetí ruskej vojny sú stovky detí, ktoré Rusko odtrhlo z ukrajinských rodín a detských domovov a deportovalo na svoje územie.

🔎 RODIČIA HĽADAJÚCI SVOJE DETI RISKUJÚ CESTY DO OKUPOVANÝCH OBLASTÍ

Väčšina rodičov by pre svoje dieťa urobila aj nemožné. Pre mnohých ukrajinských rodičov to znamená vydať sa na nebezpečnú misiu s neistým koncom. Keďže slobodné ukrajinské územie a okupované oblasti momentálne delí vojnový front, na ktorom sa bojuje, prechod z jednej časti do druhej pre civilné obyvateľstvo nie je možný. Niektorí preto cestujú z Ukrajiny cez Poľsko a Bielorusko do Ruska a odtiaľ na Ruskom okupované územia na Ukrajine, kde hľadajú svoje deti.

🏴 OLGA SVOJHO KRSTNÉHO SYNA NENAŠLA

Takúto cestu absolvovala aj Olga Gurulia, ktorá chcela v okupovanom meste Heničesk nájsť svojho krstného syna a jeho brata. Počas prechodu cez Rusko ju však zatkla polícia, ktorá ju dva dni vypočúvala a následne ju deportovali do Bieloruska. Podľa organizácie Save Ukraine, ktorá pomáha rodičom hľadať stratené deti, je Olga uz na slobode a v bezpečí, stratené deti sa jej však vypátrať nepodarilo.

👉 AK BY RUSKO NEROZPÚTALO VOJNU, NEBOLO BY TREBA ZACHRAŇOVAŤ DETI

Podľa ukrajinskej vlády bolo do Ruska deportovaných už 19 000 detí. Šťastný koniec Lizinho príbehu je výnimkou – zachrániť sa doteraz podarilo len 371 detí. Putin prezidentským dekrétom zmenil zákon, aby sa urýchlilo udelenie ruského občianstva deportovaným deťom a uľahčil sa ich únos ruskými rodinami. Medzinárodné právo pritom zakazuje okupačným mocnostiam premiestňovať civilistov z územia, na ktorom žijú, na iné územia. Medzinárodný trestný súd preto vydal na Putina medzinárodný zatykač.

#víťazstvopreukrajinu #ruskefasady


Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *