islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

💶 NOVÝ NÁSTROJ NA BOJ PROTI PRANIU ŠPINAVÝCH PEŇAZÍ A KORUPCII Na rokovanie vlády som dnes predložil návrh zákona o centrálnom…

💶 NOVÝ NÁSTROJ NA BOJ PROTI PRANIU ŠPINAVÝCH PEŇAZÍ A KORUPCII

Na rokovanie vlády som dnes predložil návrh zákona o centrálnom registri účtov. Jeho zriadením získame silný nástroj pre účinné predchádzanie, odhaľovanie a vyšetrovanie organizovanej trestnej činnosti, korupcie, legalizácie výnosov z financovania terorizmu a daňových únikov 💶

Slovensko v porovnaní s ostatnými členskými štátmi EÚ dlhé roky zaostávalo. To, že centrálny register účtov dodnes nemáme, hodnotil výbor Rady Európy MONEYVAL ako významnú prekážku pri dosahovaní potrebnej úrovne efektívnosti finančného vyšetrovania. EÚ totiž do budúcnosti ráta s medzinárodným prepojením centrálnych registrov svojich členov.

Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí sú zároveň prioritnými oblasťami ministerstva vnútra v rámci Plánu obnovy a odolnosti. Vzniknú nové oddelenia finančného vyšetrovania. Ich pôsobnosť musí mať silnú oporu v legislatíve, preto sme vyvinuli značné úsilie dohodnúť sa na znení zákona o centrálnom registri účtov. Som rád, že zákon získal podporu na vláde a môže ísť ďalej do Národnej rady Slovenskej republiky.

Zriadenie centrálneho registra umožní rýchly, bezpečný a pritom jednoduchý spôsob získavania informácií o majiteľoch či disponentoch bankových a platobných účtov, bezpečnostných schránok a o konečných užívateľoch výhod. Súčasný spôsob získavania informácií trvá aj niekoľko týždňov, čo predlžuje jednotlivé konania či procesy pre OČTK a môže viesť až k ich zmareniu.

Čo je dôležité, využitie dát z registra bude predpokladom pre následné zaistenia majetkov a výnosov pochádzajúcich z trestnej činnosti.

Banky budú povinné elektronicky zapisovať údaje do registra účtov na dennej báze a takisto budú zodpovedné za ich správnosť a úplnosť. Nesplnenie si tejto povinnosti bude správnym deliktom, za ktorý bude možné uložiť pokutu do výšky pol milióna eur.

Správcom registra bude ministerstvo financií, do prevádzky ho uvedie 1. januára 2023.


Autor správy, foto a správu publikoval Roman Mikulec – minister vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *