islovak.sk

islovak.sk – spravodajsk├Ż denn├şk – ┼żijeme Slovenskom…

­čôú­čôú Nov├ę pravidl├í pre prev├ídzku verejn├Żch vodovodov a kanaliz├íci├ş ­čĺŽ Ô×í´ŞĆ Kvalitn├í vodovodn├í a kanaliza─Źn├í infra┼ítrukt├║ra zvy┼íuje k…

­čôú­čôú Nov├ę pravidl├í pre prev├ídzku verejn├Żch vodovodov a kanaliz├íci├ş ­čĺŽ

Ô×í´ŞĆ Kvalitn├í vodovodn├í a kanaliza─Źn├í infra┼ítrukt├║ra zvy┼íuje komfort obyvate─żov a pom├íha chr├íni┼ą ┼żivotn├ę prostredie. Poslanci N├írodn├í rada Slovenskej republiky schv├ílili v prvom ─Ź├ştan├ş d├┤le┼żit├║ legislat├şvnu zmenu, ktor├í uklad├í nov├ę pr├íva a povinnosti pre vlastn├şkov a prev├ídzkovate─żov verejn├Żch vodovodov a verejn├Żch kanaliz├íci├ş a tie┼ż aj pre odberate─żov pitnej vody a producentov odpadov├Żch v├┤d. Legislat├şvnu zmenu podporilo v prvom ─Ź├ştan├ş 99 poslancov parlamentu.

Ôä╣´ŞĆÔťů Pod─ża slov ministra ┼żivotn├ęho prostredia J├ín Budaj sa podmienky pre zria─Ćovanie, rozvoj a prev├ídzkovanie verejn├Żch vodovodov a verejn├Żch kanaliz├íci├ş neupravovali u┼ż 1´ŞĆÔâú2´ŞĆÔâúrokov – naposledy v roku 2009. ÔÇ×Za toto obdobie sa v prev├ídzke vodovodov a kanaliz├íci├ş ve─ża zmenilo. Prax n├ím uk├ízala, ┼że s├║─Źasn├ę legislat├şvne ustanovenia nie s├║ dostato─Źne ├║─Źinn├ę, resp. s├║ nejednozna─Źn├ę a vy┼żaduj├║ si doplnenie alebo upresnenie,ÔÇť zd├┤raznil minister Budaj.

Ôťů Legislat├şva prin├í┼ía zmeny vo vlastn├şctve vod├írenskej infra┼ítrukt├║ry. Pod─ża v s├║─Źasnosti platnej legislat├şvy m├┤┼że by┼ą vlastn├şkom verejn├Żch vodovodov a kanaliz├íci├ş ak├íko─żvek pr├ívnick├í osoba, ktor├í m├í s├şdlo v Slovenskej republike a je bez├║honn├í. V praxi to v┼íak prinieslo probl├ęmy a nedostato─Źn├║ ochranu verejn├ęho z├íujmu. Ide napr├şklad o pr├şpady, ke─Ć investor vybuduje v obci nieko─żko rodinn├Żch domov a in┼żinierske siete, ktor├ę s├║ napojen├ę na existuj├║ci u┼ż prev├ídzkovan├Ż verejn├Ż vodovod alebo verejn├║ kanaliz├íciu. T├║to infra┼ítrukt├║ru n├ísledne odpred├í vlastn├şkom rodinn├Żch domov v rozpore so z├íkonom, pod─ża ktor├ęho vlastn├şkmi nem├┤┼żu by┼ą fyzick├ę osoby. V hor┼íom pr├şpade investor zanikne, resp. nem├í z├íujem stara┼ą sa o infra┼ítrukt├║ru, alebo si nevytv├íra ├║─Źelov├║ finan─Źn├║ rezervu na obnovu verejn├ęho vodovodu ─Źi kanaliz├ície.

Ôä╣´ŞĆ­čôú Pod─ża n├ívrhu novely z├íkona m├┤┼żu by┼ą vlastn├şkom vod├írenskej infra┼ítrukt├║ry iba mest├í a obce, pr├şpadne ich zdru┼żenia a pr├ívnick├ę osoby, na ktor├Żch podnikan├ş sa majetkovou ├║─Źas┼ąou podie─żaj├║ obce alebo zdru┼żenia obc├ş, ako tzv. subjekty verejn├ęho pr├íva p├┤sobiace vo verejnom z├íujme.

Ôťů Novela z├íkona o verejn├Żch vodovodoch a verejn├Żch kanaliz├íci├ích uklad├í povinnos┼ą vlastn├şkom vod├írenskej infra┼ítrukt├║ry vytv├íra┼ą ├║─Źelov├║ finan─Źn├║ rezervu na ich nevyhnutn├║ obnovu. Vytv├íran├şm podmienok pre pripojenie ─Ćal┼í├şch producentov odpadov├Żch v├┤d na verejn├║ kanaliz├íciu sa predpoklad├í zn├ş┼żenie zne─Źistenia podzemn├Żch a povrchov├Żch v├┤d neleg├ílnym vyp├║┼í┼ąan├şm odpadov├Żch v├┤d z netesn├Żch ┼ż├║mp. ÔÇ×Ide o pozit├şvne vplyvy na ┼żivotn├ę prostredie v oblasti v├┤d. Slovensk├ę m├í obrovsk├ę bohatstvo v podobe z├ísob podzemnej vody a je na┼íou povinnos┼ąou ho chr├íni┼ą,ÔÇť pod─Źiarkol minister.

#mzpsr #nrsr #janbudaj #novelazakona #zakon #novela #zivotneprostredie #kanalizacia #verejnevodovody #infrastruktura


Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Ministerstvo ┼żivotn├ęho prostredia SR on Facebook Zdroj Read More
V pr├şpade, ┼że n├íjdete chybu alebo preklep pros├şm kontaktujte n├ís.

LEAVE A RESPONSE

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *