islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

🔴 UPRATOVANIE V REZORTE NÁS PRIVIEDLO NA STOPU KORUPČNEJ CHOBOTNICI Na to, aby zásielka s rastlinami a rastlinnými produktmi mo…

🔴 UPRATOVANIE V REZORTE NÁS PRIVIEDLO NA STOPU KORUPČNEJ CHOBOTNICI

Na to, aby zásielka s rastlinami a rastlinnými produktmi mohla opustiť územie EÚ, potrebuje fytocertifikát. Ide o dôležitý doklad, ktorý poskytuje garanciu, že zásielka neobsahuje škodcov a škodlivé látky. Orgánom kompetentným vydávať na Slovensku takéto osvedčenie je Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave

Zatiaľ čo jeden fytoinšpektor bežne vydá 20 až maximálne 50 fytocertifikátov mesačne, dvaja inšpektori ich za mesiac udelili 500 až 800. ⚠ Keď sa nový šéf ÚKSÚP Ján Berceli so Samuelom Vlčanom minulý rok začali pýtať, čo sa skrýva za podozrivou štatistikou, netušili, že prišli na stopu organizovanej zločineckej skupiny.

Prvotné zistenia ukázali, že skupina obchodovala s rastlinolekárskymi osvedčeniami od roku 2008. ☝️ Za posledný rok vydala takmer 10-tisíc certifikátov na vývoz kvetov, čo predstavuje 10-tisíc kamiónov s fiktívne vystavenými osvedčeniami.

💬 „Organizovaný gang profitoval z certifikátov, ktorých cena je oproti okolitým krajinám nižšia. Čo je však mimoriadne závažné, kamióny s tovarom fyzicky ani neprechádzali územím Slovenska, a teda tovar nebol ani riadne úradne skontrolovaný,“ vysvetľuje Berceli.

Podľa našich odhadov ukrátila zločinecká skupina štát o 2 až 3 milióny eur! S ponukou na pokračovanie v tomto nekalom „biznis modeli“ dokonca prišla za samotným šéfom ÚKSÚP-u.

💬 „Vďaka aktívnej spolupráci pána Berceliho s orgánmi činnými v trestnom konaní bol páchateľ zadržaný pri odovzdávaní úplatku. Systém “našich ľudí“ musí raz a navždy skončiť. Som rád, že čestnosť a slušnosť medzi štátnymi úradníkmi stále existuje a vďaka ich odhodlaniu sa nám darí usvedčovať páchateľov, ktorí fungovali v zabehnutých korupčných schémach,“ poznamenal minister Vlčan.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *