islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

🔷Dáma so psíčkom🔷 (sto rokov od narodenia PhDr. Sone Kovačevičovej, DrSc.) 📆V 90. rokoch minulého storočia som na rohu ulíc Klem…

🔷Dáma so psíčkom🔷
(sto rokov od narodenia PhDr. Sone Kovačevičovej, DrSc.)
📆V 90. rokoch minulého storočia som na rohu ulíc Klemensova a Grösslingová často vídaval drobnejšiu šedivú dámu👩‍🦳 v perfektne padnúcom zelenom hubertuse, pri ktorej verne cupital na vôdzke malý psíček🐕; rasa malý fuzáč, farby korenie a soľ. Kolegyňa mi raz povedala, že to je doktorka Soňa Kovačevičová a že tu aj niekde býva🏡.
👉Od jej narodenia v nedeľu 12. decembra uplynulo 100 rokov. 👩‍🦳 Soňa Kovačevičová sa narodila v Liptovskom Mikuláši do pomerne dobre situovanej meštianskej, podnikateľskej rodiny Žuffovcov. Podnikali v garbiarstve. V Bratislave, na Filozofickej fakulte📚 študovala nemčinu, francúzštinu a neskôr aj národopis a archeológiu📖. V roku 1950 nastúpila ako odborná asistentka do Národopisného ústavu SAV🏢. Záujmom jej vedeckého skúmania sa stalo štúdium ľudového odevu a ľudovej kultúry a umenia👗. Vtedajší režim ju však tvrdo skúšal; dva razy musela svoje pracovisko opustiť, aby sa opäť, a to v roku 1968 do neho vrátila. Tretíkrát. Stala sa garantom nosného diela slovenského národopisu Etnografického atlasu Slovenska📔. Doktorka Kovačevičová podnikala mnohé výskumné cesty; okrem Slovenska to bolo Maďarsko, Poľsko, Rumunsko alebo Bulharsko🌍. Bola autorkou viacerých odborných monografií, článkov, štúdií, ktoré približovali ľudové výtvarné umenie, vzťahy vtedajšieho človeka a spoločnosti, ukazovali vtedajší svet remesiel📚. Ocenením jej celoživotnej práce sú mnohé uznania a vyznamenania🏅; napr. Cena Dušana Jurkoviča, Herderova cena a iné.
V decembri sa narodila a v decembri, 27., v roku 2009 aj svoju pozemskú púť ukončila👤. Je pochovaná na Evanjelickom cintoríne Kozia brána v Bratislave.
👇Pozrite si niekoľko dokumentov, ktoré sme na ukážku vybrali z jej osobného fondu uloženého v Archív Slovenskej akadémie vied.
(Ján Hučko)

Autor správy, foto a správu publikoval Slovenská akadémia vied on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *