islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

🕯 SVIEČKOVÁ MANIFESTÁCIA UKÁZALA, ŽE OBYČAJNÍ ĽUDIA MÔŽU TVORIŤ VEĽKÉ DEJINY

Sviečková manifestácia 25. marca 1988 bola prvá a najväčšia manifestácia za náboženské slobody a občianske práva od roku 1969 v socialistickom Československu. Ukázala, že ľudia majú napriek hrozbám represií odvahu verejne vystúpiť.

🤝 NÁBOŽENSKÉ A OBČIANSKE SLOBODY SÚ NEODDELITEĽNÉ

Hoci akcia vznikla z podnetu veriacich, aktívne sa vyslovili za požiadavku plnej občianskej slobody pre všetkých – veriacich aj neveriacich. Zotreli tak pomyselnú hranicu medzi hnutím veriacich za náboženské práva a hnutím za občianske práva.

💥 KOMUNISTICKÝ REŽIM PROTI POKOJNÉMU PROTESTU BRUTÁLNE ZASIAHOL

Hoci sa režim snažil ľudí zastrašiť a odradiť od účasti, na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave a v priľahlých uličkách sa ich zhromaždili tisíce. Počas zhromaždenia neodzneli žiadne prejavy, manifestujúci vyjadrili svoj odpor horiacimi sviečkami a modlitbami. Štátna polícia reagovala násilím, použila obušky a vodné delá. Desiatky ľudí, vrátane tých, ktorí sa v centre Bratislavy ocitli náhodou, zatkli a dlhé hodiny vypočúvali.

🔇 DIKTÁTORI NEZNESÚ SLOBODU SLOVA

O násilnom potlačení manifestácie sa dozvedel celý svet a vyvolal oficiálne aj neoficiálne protesty. Komunistický režim v Československu, ktorý ľuďom sľuboval absolútnu rovnosť a slobodu, nezniesol pokojný protest za náboženskú slobodu. Podobne dnes Putinov režim v Rusku, ktorý rozpútal vojnu proti ukrajinskému národu, neznesie na domácej pôde slovo mier a protivojnové protesty brutálne potláča.

✨ NENÁSILNÝ CHARAKTER “SVIEČKOVEJ” PREDZNAMENAL NEŽNÚ REVOLÚCIU

Manifestácia svojim nenásilným odporom predznamenala a inšpirovala „nežný“ charakter pádu komunistického režimu a prechod k demokracii v roku 1989. Aj v dnešnej polarizovanej dobe nám pripomína význam slušného a nenásilného, no nekompromisného trvania na demokratických hodnotách aj napriek názorovým odlišnostiam.

#SviečkováManifestácia #PiliereDemokracie

Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *