islovak.sk

online denn├ę spravodajstvo – ┼żijeme Slovenskom…

­čÜ┤­čÜÂÔÇŹÔÖé´ŞĆ BEZPE─îNOS┼Ą CYKLISTOV A CHODCOV NA CEST├üCH SA ZV├Ł┼áI Ministerstvo vn├║tra v├şta schv├ílenie poslaneckej novely z├íkona o cestne…

­čÜ┤­čÜÂÔÇŹÔÖé´ŞĆ BEZPE─îNOS┼Ą CYKLISTOV A CHODCOV NA CEST├üCH SA ZV├Ł┼áI

Ministerstvo vn├║tra v├şta schv├ílenie poslaneckej novely z├íkona o cestnej prem├ívke, ktor├í rie┼íi zlep┼íenie bezpe─Źnosti zranite─żn├Żch ├║─Źastn├şkov cestnej prem├ívky. Prin├í┼íame V├ím preh─żad schv├ílen├Żch zmien, ktor├ę bud├║ ├║─Źinn├ę od marca 2022.

­čÜŚ PREDCH├üDZANIE
Ô×í Dop─║┼ła sa do z├íkona, ┼że vodi─Ź je pri predch├ídzan├ş in├ęho vozidla povinn├Ż prihliada┼ą najm├Ą na r├Żchlos┼ą, druh svojho i predch├ídzan├ęho vozidla, poveternostn├ę podmienky a stav a povahu vozovky.

­čÜŚ BO─îN├Ł ODSTUP PRI PREDCH├üDZAN├Ź
Ô×í Ustanovuje sa minim├ílna bo─Źn├í vzdialenos┼ą, ktor├║ by mal vodi─Ź dodr┼ża┼ą pri predch├ídzan├ş cyklistov, ale aj chodcov, kolobe┼żk├írov, vodi─Źov samovyva┼żovac├şch vozidiel ─Źi mal├Żch motocyklov, a to:
Ôťö´ŞĆodstup spravidla najmenej 1 meter pri najvy┼í┼íej dovolenej r├Żchlosti do 50 km/h
Ôťö´ŞĆa najmenej 1,5 m v ostatn├Żch pr├şpadoch

Ô×í Minim├ílna vzdialenos┼ą nie je definovan├í absol├║tne. Ak vzh─żadom na v┼íetky aspekty situ├ície bude potrebn├ę predbieha┼ą cyklistu s v├Ą─Ź┼í├şm bo─Źn├Żm odstupom, predbiehaj├║ci vodi─Ź sa nem├┤┼że vyvi┼łova┼ą t├Żm, ┼że dodr┼żal predp├şsan├║ minim├ílnu vzdialenos┼ą.

­čÜŚ NOV├ë Z├üKLADN├ë POVINNOSTI VODI─îA
Ô×í K z├íkladn├Żm povinnostiam vodi─Źa sa prid├íva aj neohrozenie cyklistov na cesti─Źke pre cyklistov, pri odbo─Źovan├ş a vch├ídzan├ş na cestu, pri ot├í─Źan├ş a c├║van├ş.
Ô×í Z├írove┼ł sa zakazuje zastavenie vozidla nielen na priechode pre chodcov a priechode pre cyklistov, ale aj na mieste na prech├ídzanie.

­čÜ┤ ODBO─îOVANIE CYKLISTOV V─ŻAVO
Ô×í Po novom pre cyklistov nebude plati┼ą s├║─Źasn├í povinnos┼ą pri odbo─Źovan├ş v─żavo zaradi┼ą sa ─Źo naj─Ćalej v─żavo v ─Źasti vozovky ur─Źenej pre jeho smer jazdy.

­čÜŚ D├üVANIE PREDNOSTI
Ô×í Jasne sa ustanovuje prednos┼ą ka┼żd├ęho, kto ide rovno, pred t├Żm, kto odbo─Źuje, a to bez oh─żadu na stavebn├║ formu a oddelenos┼ą cesty. Vodi─Źi tak bud├║ musie┼ą da┼ą prednos┼ą aj cyklistom id├║cim s├║be┼żne s cestou, napr. aj po priechode pre cyklistov.

­čÜŚ JAZDA CEZ KRI┼ŻOVATKU
Ô×í Vodi─Ź, ktor├Ż prich├ídza do kri┼żovatky po ved─żaj┼íej ceste ozna─Źenej dopravnou zna─Źkou ÔÇ×Daj prednos┼ą v jazdeÔÇť alebo ÔÇ×Stoj, daj prednos┼ą v jazdeÔÇť bude povinn├Ż da┼ą prednos┼ą v jazde aj cyklistom id├║cim s├║be┼żne s hlavnou cestou, napr. aj po priechode pre cyklistov.

ÔŁîZ├üKAZ ZASTAVENIA A ST├üTIA
Ô×í Roz┼íiruje sa z├íkaz zastavenia a st├ítia na cyklistickej infra┼ítrukt├║re. K z├íkazu na cesti─Źke pre cyklistov a ochrannom pruhu pre cyklistov prib├║da aj z├íkaz zastavenia a st├ítia na cyklistickom pruhu.

­čÜ┤ JAZDA CYKLISTOV NA CHODN├ŹKU
Ô×í Umo┼żn├ş sa jazdenie na chodn├şku aj cyklistom, ktor├ş sprev├ídzaj├║ alebo vez├║ na bicykli die┼ąa do 10 rokov. Jazdi┼ą sm├║ po pravej strane chodn├şka, ak t├Żm neohrozuj├║ ani neobmedzuj├║ chodcov.

­čÜ┤JAZDA CYKLISTOV VED─ŻA SEBA
Ô×í Roz┼íiruje sa aj mo┼żnos┼ą cyklistov jazdi┼ą ved─ża seba. Dvaja cyklisti sm├║ ├şs┼ą teraz ved─ża seba len po cesti─Źke pre cyklistov, ak t├Żm neobmedzuj├║ a neohrozuj├║ ostatn├Żch ├║─Źastn├şkov cestnej prem├ívky. T├íto mo┼żnos┼ą sa roz┼í├şri aj o in├ę druhy komunik├íci├ş, na ktor├Żch nie je vo─żnej┼í├ş pohyb cyklistov problematick├Ż. P├┤jde o po─żn├║ a lesn├║ cestu a obytn├║ z├│nu.
Ô×í Dop─║┼ła sa mo┼żnos┼ą jazdy ved─ża seba pre skupinov├ę jazdy. V skupine najmenej ┼íiestich cyklistov m├┤┼żu jazdi┼ą dvaja cyklisti ved─ża seba.

­čÜ┤ PRAVIDL├ü NA BICYKLOVEJ CESTE
Ô×í Ide o cestu vymedzen├║ dopravnou zna─Źkou, na ktorej „auto je hos┼ą“.
Ô×í Bicyklov├║ cestu m├┤┼żu cyklisti pou┼ż├şva┼ą v celej ┼í├şrke ur─Źenej pre ich smer.
Ô×í Na bicyklovej ceste vodi─Ź smie jazdi┼ą r├Żchlos┼ąou najviac 30 km/h.
Ô×í Motorov├Żm vozidl├ím je jazda na bicyklovej ceste zak├ízan├í, ak dopravnou zna─Źkou nie je ur─Źen├ę inak. Aj vtedy maj├║ cyklisti prednos┼ą. Vodi─Źi ├íut ich nesm├║ ohrozi┼ą a predch├ídza┼ą ich m├┤┼żu iba pri dodr┼żan├ş bo─Źn├ęho odstupu najmenej 1,5 metra.
Ô×í Zastavenie a st├ítie motorov├Żch vozidiel okrem motocyklov je na bicyklovej ceste povolen├ę len na vyzna─Źen├Żch miestach.

­čÜŚ POSKYTOVANIE INFORM├üCI├Ź Z EVIDENCIE VOZIDIEL
Ô×í Roz┼íiruje sa okruh os├┤b, ktor├Żm sa poskytuj├║ inform├ície z evidencie vozidiel, o advok├ítov. Advok├ít tak bude m├┤c┼ą z├şska┼ą inform├ície z evidencie vozidiel, ktor├ę potrebuje pr├íve a v├Żlu─Źne v s├║vislosti s v├Żkonom svojho povolania.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *