islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

🛩 ULETELI Z TISOVHO SLOVENSKÉHO ŠTÁTU DO BOJA ZA SLOBODU V lete 1939 odletelo osem slovenských letcov na čele s Imrichom Gablec…

🛩 ULETELI Z TISOVHO SLOVENSKÉHO ŠTÁTU DO BOJA ZA SLOBODU

V lete 1939 odletelo osem slovenských letcov na čele s Imrichom Gablechom zo Slovenska do Poľska. Gablech, rodák z Hrachovišťa, patril k novej generácii slovenských vojakov, ktorí boli verní predmníchovskej Československej republike a jej ideálom demokracie a boja za slobodu. Rovnako ako mnohí jeho kolegovia ani on nemohol súhlasiť s vývojom, ktorý na Slovensku nastal po 14. 3. 1939. Najmä so spoluprácou s nacistickým Nemeckom.

Po odlete vstúpil do radov poľského letectva. Vypuknutie druhej svetovej vojny a nacisticko-sovietska okupácia Poľska znamenala, že sa Gablech, spoločne s tisíckami českých, slovenských a poľských vlastencov, dostal do sovietskeho zajatia. Našich vojakov, našťastie, minul osud poľských dôstojníkov povraždených v Katyni. Aj tak si však Gablech prešiel krutými výsluchmi sovietskej tajnej polície a strávil mesiace v pracovných táboroch. Na Slovensku bol, medzitým, odsúdený v neprítomnosti na 20 rokov väzenia.

Po začatí nemecko-sovietskej vojny v roku 1941 mohol odísť do Veľkej Británie, kde sa pripojil k Československému letectvu. Hoci veľmi chcel, útrapy prežité v sovietskych väzniciach mu znemožnili normálne lietať. Do konca vojny pracoval ako letecký dispečer. Bez podobných pomocných funkcií by bolo nemysliteľné, aby piloti úspešne vykonávali svoje bojové misie.

Do slobodnej vlasti sa vrátil ako podporučík v zálohe. Komunisti sa Gablechovi za jeho útrapy a hrdinstvo odvďačili tak, že ho prepustili z armády a v civile mohol, napriek svojim znalostiam, vykonávať len robotnícke práce.

Po roku 1989 sa dočkal rehabilitácie a spoločenského uznania, ktoré mu právom patrí. Zomrel v roku 2016 v úctyhodnom veku 101 rokov.

🫡 Imrich Gablech a ďalší hrdinovia sú pre nás príkladom nezlomnej odvahy a túžby po slobode, ktorá vydrží napriek všetkým útrapám zo strany totalitných režimov.

Česť jeho pamiatke!

Na obrázku I. Gablech a britské vyznamenanie Hviezda 1939-1945, ktoré získal za svoju službu v Kráľovskom letectve.

Viac o I. Gablechovi sa dočítate v článku VHÚ: https://www.vhu.sk/odisiel-posledny-hrdina-z-osmicky-slovenskych-pilotov-bojovnikov/.

#SkutocniVlastenci


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *