islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

🪂 PRVÍ SLOVENSKÍ VÝSADKÁRI NEZRADILI V 30-tych a 40-tych rokoch 20. stor. začalo čoraz viac armád zakladať špecializované výsad…

🪂 PRVÍ SLOVENSKÍ VÝSADKÁRI NEZRADILI

V 30-tych a 40-tych rokoch 20. stor. začalo čoraz viac armád zakladať špecializované výsadkové jednotky, ktoré mali plniť náročné bojové úlohy, často v tyle nepriateľa. Výnimkou nebola ani vtedajšia slovenská armáda, ktorá si za vzor vybrala výsadkárov svojho vtedajšieho spojenca – nacistického Nemecka. Keďže išlo v slovenských pomeroch o úplne nový koncept, dostali názov, ktorý ich presne vystihoval a bol preložený z nemčiny – Padákoví strelci.

Výcvikové kurzy prebiehali v rokoch 1942 a 1943 v Nemecku a na Slovensku. Prijatí boli len uchádzači s výbornou kondíciou a bezchybným zdravím. Vyzbrojili a vystrojili ich nemeckým vybavením a zbraňami, takže sa svojim moderným vzhľadom celkom odlišovali od ostatných príslušníkov vojska. Preto ich aj vtedajší režim s obľubou využíval pre potreby svojej propagandy.

V čase vypuknutia Slovenského národného povstania mal oddiel 91 padákových strelcov pod velením npor. Juraja Meška. Vojaci, ktorí mali byť elitnou jednotkou armády totalitného štátu, sa ako celok ihneď zapojili do bojov s postupujúcimi nacistami. Vyzbrojení aj sovietskymi protitankovými zbraňami bránili Turiec či okolie Žiaru nad Hronom. Povaha bojov žiaľ neumožnila ich nasadenie spôsobom, akým boli vycvičení, teda výsadkom za nepriateľskou líniou, hoci povstalecké velenie uvažovalo aj o tejto možnosti.

Po potlačení SNP sa časť z oddielu pridala k partizánom a časť sa infiltrovala medzi civilnú populáciu. Niektorí padli do zajatia, alebo boli ako ranení transportovaní do Sovietskeho zväzu. Za celé obdobie bojov mal oddiel len jediného padlého.

Koniec vojny a nástup novej totality im priniesol ďalšie problémy. Hoci bojovali za slobodu, boli často prepustení z armády a prenasledovaní.

🫡 Slovenskí padákoví strelci sa osvedčili v boji za naše oslobodenie a popri príslušníkoch československých výsadkových vojsk vo Veľkej Británii a v Sovietskom zväze tvoria základ tradície slovenských špeciálnych síl.

#ModerneVlastenectvo #SkutocniVlastenci


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *