❗️Zneužívanie zvierat na zábavu v OC Vivo. Napíšte im svoj názor! 🦜 Na Linku proti krutosti prišlo viacero podnetov na kontaktn…
❗️Zneužívanie zvierat na zábavu v OC Vivo. Napíšte im svoj názor!
🦜 Na Linku proti krutosti prišlo viacero podnetov na kontaktnú zoo s papagájmi v OC VIVO (bývalý Polus).
❌ Vyše 30 papagájov slúži na celodenné kontaktné fotenie pre verejnosť. Arám pristrihujú letky, aby znemožnili lietanie, držia ich trvalo pri umelom osvetlení, v kontakte s ľuďmi sa nestriedajú, chýbajú miesta na odpočinok aj karanténa. Vtáky ťahajú celodennú šichtu, aby zabavili ľudí, večer ich prevezú v nákupnom vozíku do klietok. Vstup 10 eur/os.
Po sťažnostiach ľudí RVPS zariadenie dočasne zatvorila. Majitelia sa však bránili a vyhrážali súdmi, až im RVPS umožnila zoo opäť otvoriť a teraz fungujú ďalej!
✍️ Ak ste presvedčení, že v modernom nákupnom centre nie je miesto pre týranie zvierat, napíšte to OC VIVO a žiadajte prenájom atrakcii zrušiť. 📧 Email: bratislava@vivo-shopping.com
☝️ Využívanie zvierat na zábavu za účelom zisku je nemorálne, a máme za to, že chov väčšiny exotických, často ohrozených druhov, medzi ktoré patria aj veľké papagáje, by mal zákon povoľovať len oficiálnym zoologickým záhradám a schváleným záchranným staniciam, ktoré disponujú odbornou spôsobilosťou a zázemím na správny chov!
ℹ️ A ako tento prípad hodnotí odborníčka, vedúca zoologického oddelenia ZOO Bratislava, Mgr. Pirošková (pre zregiony.sk)?
“Strihanie letiek papagájom chovaným v uzavretom priestore nie je štandardné. Nie je na to žiadny opodstatnený dôvod (výnimkou sú zdravotné dôvody). Jedná sa o lietavé druhy vtákov, preto ich najprirodzenejším spôsobom pohybu je let. Strihanie letiek síce nie je trvalé, ale vážne ovplyvňuje welfare vtákov a môže významne negatívne vplývať na psychiku vtákov, čo môže viesť k trvalej, či dlhodobej poruche správania,”
A ďalej: „Denné svetlo je jednou zo základných chovateľských požiadaviek pre teplomilné vtáky zazimované vo vykurovaných chovných priestoroch. Vtáky sa nesmú držať v nepretržitej tme a taktiež je potrebné, aby mali možnosť oddýchnuť si od umelého osvetlenia. Preto je kľúčové dopriať vtákom v zimnom období denné svetlo, ktoré ovplyvňuje biologické rytmy vtákov. UV žiarenie nie je dostatočnou náhradou denného svetla, lebo nezabezpečí vtákom primeranú fyziologickú a etologickú pohodu.”
Zdroj foto: zregiony.sk
Autor správy, foto a správu publikoval Sloboda zvierat on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme