islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

👉 PRIPOMEŇME SI OSOBNOSTI SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO POVSTANIA Dva mesiace sa #našihrdinovia a #našehrdinky vzpierali proti presile …

👉 PRIPOMEŇME SI OSOBNOSTI SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO POVSTANIA

Dva mesiace sa #našihrdinovia a #našehrdinky vzpierali proti presile jednotiek Wehrmachtu, SS a Hlinkovej gardy. Ich aktívny odpor voči okupácii nacistickým Nemeckom nás po druhej svetovej vojne postavil na víťaznú stranu. Ďakujeme za to týmto ľuďom a aj tým, ktorých mená zostávajú neznáme.

⏰ JÁN GOLIAN NÁM ZANECHAL ODKAZ O INTEGRITE, ODVAHE A OCHOTE BOJOVAŤ ZA SVOJU KRAJINU

Od začiatku druhej svetovej vojny stál Slovenský štát na strane nacistického Nemecka, vyrábal zbrane pre Hitlerovu armádu, či dokonca deportoval vlastné obyvateľstvo do vyhladzovacích táborov: celkovo v koncentračných táboroch v dôsledku transportovania z územia Slovenska zahynulo viac ako 70 000 židovských občanov. Nie všetci ľudia na Slovensku to však boli ochotní tolerovať. V pozadí prebiehala politická mobilizácia. V nej vznikla idea Slovenského národného povstania.

🇸🇰 SNP AKO OBRAZ MODERNÉHO VLASTENECTVA

Aj generál Ján Golian považoval Slovenský štát za neudržateľnú situáciu a jeho osobné skúsenosti s nemeckým fašizmom ho motivovali k tomu, aby zohral kľúčovú úlohu v SNP. Už v apríli 1944 prevzal funkciu vojenského veliteľa ozbrojeného povstania, riadil odbojovú sieť vo vojenských posádkach, v ktorých našiel mnohých antifašisticky zmýšľajúcich dôstojníkov.

💪 DESAŤTISÍCE ĽUDÍ NA SLOVENSKU SA POSTAVILI NACISTOM

Nemecké orgány naplánovali v lete 1944 príchod okupačných jednotiek na Slovensko. Reakciou na tieto aktivity bol práve Golianov rozkaz na bojovú pohotovosť “Začnite s vysťahovaním!”. Slovenské národné povstanie vypuklo 29. augusta 1944. K vojakom zapojeným do povstania sa pridávali dobrovoľníci z radov civilného obyvateľstva: zapojilo sa okolo 60 000 vojakov a 12 000 partizánov. Desaťtisíce ľudí na Slovensku boli ochotné klásť odpor nacizmu aj za cenu straty vlastných životov.

✨ GOLIANOV PRÍBEH INŠPIRUJE DODNES

V novembri 1944 bol Golian zajatý, neskôr vypočúvaný v Bratislave aj Berlíne. Dátum jeho úmrtia nie je známy, napriek platným medzinárodným dohodám o ochrane vojnových zajatcov bol pravdepodobne popravený v koncentračnom tábore Flossenburg. Na rozdiel od pravicového extrémizmu, ktorý vie iba kričať na námestiach, šíriť hnev a klamstvá na sociálnych sieťach, je Golianov príklad obrazom skutočného vlastenectva.

#SNP


Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *