islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

👫 Z ĽUDÍ UTEKAJÚCICH PRED VOJNOU ČI HLADOMOROM NEMUSÍME MAŤ STRACH Vybrať sa na neistú cestu naprieč polovicou sveta za lepšou …

👫 Z ĽUDÍ UTEKAJÚCICH PRED VOJNOU ČI HLADOMOROM NEMUSÍME MAŤ STRACH

Vybrať sa na neistú cestu naprieč polovicou sveta za lepšou prácou chce obrovskú odvahu. Tú bezpochyby majú všetci, ktorí dnes prichádzajú aj k našim hraniciam. Veľkú časť z nich vyhnal z domu vojenský konflikt, politické prenasledovanie, ale aj zemetrasenie na Blízkom východe, suchá, hlad a často pre Európanov nepredstaviteľné životné podmienky.

👉NEPRIŠLI, ABY TU ZOSTALI

Väčšina z ľudí, ktorí prichádzajú k južnej hranici, nechce ostať na Slovensku. Šťastie na lepší život hľadajú najmä v Nemecku, Francúzsku a Španielsku. Dokazujú to najnovšie dáta žiadateľov o azyl v Európe. Ich počty však v posledných týždňoch prevyšujú kapacity policajného zboru na juhu Slovenska, ktorý musí každého preveriť a zaregistrovať. Aj preto v regióne pomôžu príslušníci Ozbrojené sily Slovenskej republiky, ktorí budú asistovať pri administratívnych činnostiach a kontrole dodržiavania verejného poriadku.

Ľudia žijúci v regiónoch zasiahnutých touto krízou majú obavy o bezpečnosť a poriadok a ich obavy sú legitímne. Treba však myslieť na to, že doteraz nedošlo k žiadnemu významnému bezpečnostnému incidentu a Polícia Slovenskej republiky sa podarilo identifikovať a odfiltrovať aj zopár ľudí, ktorí môžu predstavovať bezpečnostné riziko.

⏰ CHVÍĽU TO POTRVÁ, NENECHAJME SA MANIPULOVAŤ

Ľudí putujúcich po balkánskej trase dnes k slovenským hraniciam láka „pečiatka“, ktorú dostávajú na registračnom formulári o pobyte. Tento úkon je v EÚ ojedinelý a vláda preto mení spôsob registrácie z povinného na dobrovoľný. Polícii by to malo uvoľniť ruky a zároveň znížiť atraktivitu prechodu cez Slovensko. Pohyby ľudí utekajúcich z iných krajín neprestanú hneď po prijatí akýchkoľvek opatrení. Mali by sme sa teda pripraviť na to, že chvíľu sa bude o tejto téme hovoriť.

Život v zberných táboroch nie je žiadna slasť. Ľudia, ktorí prekročili naše hranice a čakajú na transfer, môžu stráviť na jednom mieste dni a týždne. Toto čakanie je často otupujúce a môže priniesť aj konfliktné situácie, ktoré nebudú vyzerať zvonku najlepšie. Nenechajme sa vtiahnuť do manipulácií rôznych „obchodníkov so strachom“, ktorí sa v nás, hlavne pred voľbami, snažia vyvolať negatívne emócie. Spolu túto krízu, tak ako mnohé predtým, určite zvládneme.

#spolutozvládneme


Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *