islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

🗳 MOŽNOSŤ ROZHODNÚŤ PATRÍ VŠETKÝM Dnes, na rozdiel od obdobia pred sto rokmi, je priznanie volebného práva ženám v demokratický…

🗳 MOŽNOSŤ ROZHODNÚŤ PATRÍ VŠETKÝM

Dnes, na rozdiel od obdobia pred sto rokmi, je priznanie volebného práva ženám v demokratických štátoch samozrejmosťou. Do vzniku Československa však nemohli voliť ani všetci slovenskí muži.

Ústava prvej Československej republiky, ktorá deklarovala, že všetci sú si rovní vo svojich právach, majú právo voliť a byť volení, bola prijatá 29. februára 1920. Československo s týmto prístupom predbehlo aj Francúzsko či Veľkú Britániu. Prvé parlamentné voľby sa konali 18. apríla 1920 a volili vtedy povinne muži aj ženy, ktorí dosiahli vek 21 rokov.

🗯 VOLEBNÉ PRÁVO PRE ŽENY A DEZINFORMÁCIE

Tento krok sa nestretol s absolútnym celospoločenským prijatím. Dobové noviny strašili, že ženy utečú od detí a národ utrpí. Ženy však do verejného priestoru vstúpili už predtým: počas vojny predsa v mnohom museli zastúpiť mužov. Po ukončení bojov sa už logicky svojho novonadobudnutého práva byť súčasťou vecí verejných nechceli vzdať.

Slovenským ženám volebné právo nepadlo do náruče len tak, usilovali sa oň a bojovali predovšetkým slovom a perom: združovaním sa do spolkov a časopiseckou tvorbou. V novembri 1918 napríklad uverejnili v časopise Živena výzvu Ľudmily Podjavorinskej, aby sa ženy začali angažovať v politickej práci. V československom parlamente do roku 1920 pracovalo osem poslankýň, po voľbách pribudlo ešte ďalších päť.

#1ČSR
#demokraciajenasatradicia


Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *