islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

🛡 S DOBRÝMI SPOJENCAMI SME V BEZPEČÍ Slovensko vo svojej histórii zažilo, aké je to byť satelitom totalitných režimov: vplyv na…

🛡 S DOBRÝMI SPOJENCAMI SME V BEZPEČÍ

Slovensko vo svojej histórii zažilo, aké je to byť satelitom totalitných režimov: vplyv nacistického Nemecka v rokoch 1939 – 1945 vystriedal v roku 1948 diktát Sovietskeho zväzu, ktorý nás od roku 1968 až do roku 1989 aj okupoval.

Aj tieto historické skúsenosti jasne ukázali, že malý štát uprostred Európy potrebuje na zaistenie svojej bezpečnosti silné spojenectvá s demokratickými štátmi, ktoré sme si vybrali slobodne. V roku 2004 sa Slovensko stalo členom najväčšej obrannej aliancie NATO. Členstvo v NATO nás radí medzi vyspelé, demokratické a stabilné krajiny. Aj napriek systematickým snahám démonizovať NATO popularita tejto organizácie na Slovensku rastie.

Už v čase nášho vstupu sa objavovali otázky o tom, proti komu potrebujeme spojencov, a či by Slovensko nemalo byť skôr neutrálne. Aliancie sa však nevytvárajú na jeden rok a bezpečnostná situácia sa mení rýchlo a často k horšiemu. Ukázalo sa to aj vo februári 2022, keď Rusko napadlo Ukrajinu a rozpútalo vojnu v našom susedstve.

🇺🇦 AJ UKRAJINA BOLA NEUTRÁLNA

V mierových časoch môže znieť neutralita idealisticky, hoci aj vtedy si vyžaduje bezpečnostné garancie štátov, ktoré sú v regióne strategicky prítomné, vysoký rozpočet na obranu či povinnú vojenskú službu obyvateľstva. Takto je to napríklad v Rakúsku alebo vo Švajčiarsku. A hoci sú tieto štáty vojensky neutrálne, Rusko aj ich označilo za svojich nepriateľov, podobne ako označilo aj nás. Ruská agresia proti Ukrajine dokonca viedla aj tradične neutrálne Švédsko a Fínsko k rozhodnutiu vstúpiť do NATO.

Ukrajina bola v 90. rokoch neutrálna, spoliehala sa aj na Budapeštianske memorandum a nesnažila sa dostať do NATO. Aj po anexii Krymu v 2014 sa Kyjiv domáhal, aby štáty garantovali bezpečnosť len podľa memoranda. Dezinformátori sa aj tak neštítia rozširovať klamstvá o tom, ako neexistujúci vstup Ukrajiny do NATO ohrozoval Rusko. Ukázalo sa, že v tomto prípade bola neutralita citlivým bodom ukrajinskej zraniteľnosti.

👉 NEUTRALITA V ČASE VOJNY JE ROZPRÁVKA

V situácii, keď sa náš sused bojuje o právo na existenciu, a tak chráni aj našu slobodu a naše hodnoty, je pre nás správne a praktické mu pomáhať. Rusko nás nepovažuje za most medzi Východom a Západom, chce nás mať vo svojej sfére vplyvu. Navyše, vo vojne sa vždy ako prvé ničia mosty. Nie naše spojenectvá, ale práve reči o neutralite sú cestou k ohrozeniu našej slobody a bezpečnosti.


Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *