🥊 Máme za sebou už viac ako 1500 monitoringov liahnisk! Práve teraz zasahujeme v Devíne! Od marca naši odborníci, odborníčky a …
🥊 Máme za sebou už viac ako 1500 monitoringov liahnisk! Práve teraz zasahujeme v Devíne!
Od marca naši odborníci, odborníčky a tiež dobrovoľníčky a dobrovoľníci vykonali už viac ako 1500 monitoringov liahnisk naprieč celou Bratislavou. V prípade, že odhalíme aktívne liahnisko, tak ako aj v prípade tohto liahniska na Devíne, larvy likvidujeme v čo najkratšom čase.
Zasahujeme pozemne – ručne, alebo pomocou chrličov BTI, alebo v prípade potreby sme pripravení aj na vzdušné zásahy pomocou dronov. V spolupráci s dodávateľom zásahy vykonávajú aj zamestnanci Komunálny podnik Bratislavy. Na likvidáciu lariev používame, tak ako to robia už roky v susednom Rakúsku, selektívny larvicíd.
ℹ️ Čo je BTI?
BTI (bacillus thuringiensis israelensis) sa získava z baktérie žijúcej v pôde a efektívne eliminuje larvy komárov, pre ostatné organizmy nie je škodlivý. Použitím selektívneho larvicídu BTI chránime seba a to, čo v Bratislave milujeme, no s komármi nemáme zľutovanie. Výhodou BTI je, že je pri jeho aplikácii v správnom čase a správnej koncentrácii je až 100 % účinný voči larvám komárov v liahniskach – komáre teda eliminujeme ešte predtým, ako nám môžu piť krv. Vďaka BTI môžeme navyše zasahovať aj v 3. a 4. stupni ochrany – teda tam, kde by sme škodlivým chemickým postrekom zasiahnuť nemohli. Samotný postrek/posyp BTI vykonávajú naši sypači na základe predchádzajúceho monitoringu v závislosti od terénu ručne, pomocou chrbtových postrekovačov, alebo dronmi. Napríklad v susednom Rakúsku využívajú práve BTI už od roku 2005.
Robíme všetko pre to, aby sme eliminovali čo najviac lariev komárov, treba však povedať, že napriek účinným zásahom vzhľadom aj na charakter okolitého prostredia, nejaké komáre v Bratislave vždy budú. Cieľom nie je a ani nemôže byť eliminácia celej populácie komárov, ale minimalizovať ich kalamitné liahnutie. Na území Bratislavy sa napríklad nachádzajú viaceré územia v 5. stupni ochrany, kde nie je možné zasiahnuť dokonca ani biologickým larvicídom BTI a, samozrejme, ani chemickými postrekmi. K tomu treba prirátať dendrotelmy – malé dutiny priamo v stromoch na rozsiahlych lesných plochách v okolí Bratislavy, kde nie je možné zasiahnuť ani chemickými postrekmi ani BTI. Ďalšími zdrojmi lariev sú sudy a iné nádržky v súkromných záhradách, v ktorých, ak nie sú pravidelne vylievané, sa v priebehu týždňa dokážu vyliahnuť tisíce komárov. Všade tam, kde nám to zákon umožňuje a je to technicky možné, zasahujeme skôr, ako sa z lariev stihnú vyliahnuť komáre.
📍 Viac informácií o zápase mesta proti komárom nájdete na 👉 https://lovcikomarov.sk
Autor správy, foto a správu publikoval Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.