islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

108. TÝŽDEŇ V OBRANE Pevne verím, že tieto sviatočné dni a dnešnú nedeľu – kedy už pravidelne prinášam odpočet našej práce za u…

108. TÝŽDEŇ V OBRANE

Pevne verím, že tieto sviatočné dni a dnešnú nedeľu – kedy už pravidelne prinášam odpočet našej práce za uplynulý týždeň #TýždeňVobrane 👇🏻- prežívate v kruhu svojich blízkych, v pohode a v zdraví. Žiaľ, sociálne siete sú čoraz viac miestom, kde sa hromadia lži a neoverené správy, preto takýto sumár informácií “z prvej ruky” považujem za dôležitý aj dnes. Pokúsim sa byť však stručný 😉.

1️⃣ Vláda schválila navýšenie mandátu na prítomnosť spojeneckých vojakov v SR o 900. Tí spoločne s potrebnou a v OSSR nateraz nedostupnou technikou pomôžu zaistiť lepšiu obranu a bezpečnosť Slovenska a našich občanov. V prípade súhlasu aj Národnej rady SR, tak bude môcť na Slovensku pôsobiť jednotka, ktorá bude obsluhovať ďalší (celkovo 4) systém protivzdušnej obrany Patriot. Väčší počet vojakov si vyžiadala aj obsluha a zabezpečenie dvoch batérií Patriot poskytnutých Nemeckom, rovnako viac príslušníkov ozbrojených síl poskytne Slovinsko a Česká republika 👍🏻. Aj naďalej platí, že spojeneckí vojaci poskytujú techniku zadarmo, náklady na ich pôsobenie v SR pokrývajú ich štáty a budú tu dovtedy, dokedy to budeme my považovať za potrebné pre našu obranu. Touto cestou im ešte raz úprimne ďakujem, že sa na nich môžeme spoľahnúť v ťažkých časoch 🙏🏻💪🤝.

2️⃣ V úvode som spomínal klamlivé správy, pripomeniem pre istotu ešte raz jedno falošné video šíriace sa sociálnymi sieťami, na ktoré sme v týždni upozornili. Video od akože BBC sa snaží presvedčiť, že za útokom na stanicu Krematorsk je Ukrajina, čo je samozrejme nielen odporné klamstvo, ale aj obrovská drzosť dokazujúca ohavnosť Putinovho režimu https://bit.ly/3KPuVdH. Nehovoriac o tom, že podľa dostupných informácii Rusko povolalo do čela ruských síl Aleksandra Dvornikova, známeho aj ako “mäsiar zo Sýrie”. Prezývku získal práve pre jeho krutosti a teror páchaný voči civilnému obyvateľstvu v Sýrii. Ďalšou facebookovou “kačicou” bola správa o údajom zničení nami darovaného systému S-300 na Ukrajine. Nie pán Putin, to je možno Vaše zbožné želanie, ale naša “estristovka” naďalej plní úlohy, ktoré má – CHRÁNI PRED ÚTOKMI nevinné obete vašej agresie na Ukrajine!

3️⃣ Rokujeme, aby sme čo najskôr pre naše ozbrojené sily zabezpečili aj drony. V rámci potrebných konzultácií som tento týždeň hovoril aj s pánom Bayraktarom, ktorého spoločnosť drony vyrába. Verím, že už čoskoro mojim kolegom na vláde predstavím konkrétny návrh 👍🏻

4️⃣ Centrálna opravárenská hala (tzv. delová hala) našej spoločnosti KONŠTRUKTA-Defence v Moldave nad Bodvou prešla potrebnou rekonštrukciou v hodnote viac ako pol milióna eur. Cieľom je pripraviť prevádzku na zapojenie do modernizačných projektov pre Ozbrojené sily SR (napríklad 8×8 vozidiel v spolupráci so spoločnosťou Patria) a zlepšenie technológií na opravu raketometných systémov RM-70 MODULAR a delostreleckých systémov 155 ShKH Zuzana 2000 a Zuzana 2👍🏻

5️⃣ Laureátov našej prestížnej ankety “Vojenský čin roka” prijala prezidentka SR a hlavná veliteľka OS SR Zuzana Čaputová. Za účasti štátneho tajomníka Mariana Majera a náčelníka generálneho štábu generála Daniela Zmeka ocenila ich výnimočné skutky, ktoré prekračujú rámec plnenia služobných povinností. Som nesmierne rád, že aj touto formou upozorňujeme na prácu a poslanie vojakov, ktoré je obzvlášť týchto časoch nezastupiteľné🙏🏻. Všetci Vám úprimne ďakujeme!

6️⃣ To, že vojaci plnia úlohy pri zabezpečovaní našej obrany, je verím jednoznačné jasné každému😊. V týchto dňoch okrem toho naši vojaci asistujú policajnému zboru pri zvládaní následkov agresie na Ukrajine a rovnako strážia aj tzv. zelenú hranicu na východe Slovenska. Zaslúžia si však extra pochvalu a uznanie, pretože vo voľnom čase sa pomáhajú starať aj o historické pamiatky – v uplynulom období najmä na Dukle, vo Svidníku či Piešťanoch. Ďakujeme, že pomáhate chrániť našu históriu!

7️⃣ Históriu si uchovávame aj vďaka živým svedectvám našich ozajstných hrdinov – preživším a pozostalým protifašistických bojovníkov a obetí holokaustu. Za ich zásluhu sme im tentokrát v Rimavskej Sobote odovzdali pamätné medaile. Ďakujeme za to, čo ste pre nás urobili. Nech je táto medaila našim prísľubom, že urobíme všetko pre to, aby sa nezopakovali hrôzy druhej svetovej vojny v Európe.

8️⃣ Vojenskí chemici si precvičili svoje schopnosti. Jednotka radiačnej, chemickej a biologickej ochrany (RCHBO) vyčlenená do síl rýchlej reakcie NATO (NATO Response Forces – NRF) v posledný marcový a prvý aprílový týždeň sa zamerala na zladenie taktických postupov, prípravu prieskumných družstiev na Aligatoroch a BRDM, bodovú detekciu a tiež prácu s reálnymi bojovými chemickými látkami🧪.

9️⃣ Tento týždeň som absolvoval hneď niekoľko dôležitých rokovaní. V priebehu týždňa som sa spojil s ukrajinským ministrom obrany 🇺🇦, ministrom Veľkej Británie 🇬🇧 a tiež s ministrom obrany USA 🇺🇸. Cieľom je čo najviac posilniť našu obranu a tiež pomôcť Ukrajine v jej statočnom boji nielen o svoju, ale aj o európsku budúcnosť.

🔟 Ministerstvo obrany osobne navštívila aj švédska veľvyslankyňa Annika Markovic 🇸🇪. Hovorili sme najmä pozíciách našich krajín k ruskej agesii na Ukrajine a jej vplyve na bezpečnostnú situáciu v Európe. Pani veľvyslankyňa ocenila našu pomoc Ukrajine. Ja som zas ocenil iniciatívu Švédska na obnovu politicko-vojenského expertného dialógu, ktorý žiaľ niekoľko rokov stagnoval. Zároveň ma pani veľvyslankyňa informovala a intenzívnych diskusiách, ktoré vo Švédsku vedú k možnému vstupu do NATO. Bolo by naozaj skvelé, ak by sa NATO čoskoro rozšírilo aj o 🇸🇪 a 🇫🇮 💪👌👍.

Mediálne vystúpenia na pripomenutie:
🔹môj komentár o jednom sociálnom demokratovi na dovolenke v Turecku… https://bit.ly/3KPuVdH
🔹rozhovor pre televíziu Hospodárskych novín https://bit.ly/3JWaCKs
🔹štátny tajomník Marian Majer v relácii Bezpečne SK o náhrade systéme S-300, výbere osemkolesových transportérov a ďalších témach https://bit.ly/3KPuVdH

Krásnu Veľkú noc všetkým!


Autor správy, foto a správu publikoval Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *