islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

2. FEBRUÁR – SVETOVÝ DEŇ MOKRADÍ Kde je voda, tam je život. Posledné roky s extrémnym výskytom sucha nás o tom presvedčili aj n…

2. FEBRUÁR – SVETOVÝ DEŇ MOKRADÍ

Kde je voda, tam je život. Posledné roky s extrémnym výskytom sucha nás o tom presvedčili aj na Slovensku. Extrémnym suchom trpí príroda, divo žijúce zvieratá, poľnohospodárstvo a v neposlednom rade ľudia kvôli nedostatku pitnej vody či oslabovaniu odolnosti krajiny voči extrémnym prejavom počasia.

Svetový deň mokradí si pripomíname od 2. februára 1971, kedy bol v iránskom meste Ramsar podpísaný Ramsarský dohovor o ochrane medzinárodne významných mokradí. Ochrana mokradí naberá čoraz akútnejší rozmer aj v súvislosti s globálnymi zmenami klímy. Takmer 90 % mokradí na svete je degradovaných. Ich obnova je pre ľudstvo kľúčová.

Pre ochranu mokradí, ich biologickej rozmanitosti a služieb pre ľudí však nestačia len vyhlásenia. Je nevyhnutné konať a zvrátiť desaťročia trvajúci negatívny trend spôsobovaný ľudskou činnosťou. Aj my prispievame k ochrane mokradí vo viacerých Ramsarských mokradiach na Slovensku. Naše aktivity sú zamerané na revitalizáciu, obnovu a zlepšovanie ekologického stavu mokradí medzinárodného významu napríklad Poiplie, Senné – rybníky, Mokrade Oravskej kotliny, Parížske močiare, ale aj ďalšie významné mokrade ako Medzibodrožie, Žitavský luh, mokrade v povodí Moravy a Váhu.

Prečítajte si viac v našej tlačovej správe http://vtaky.sk/press/show/288


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *