2,5 MILIÓNA NAVYŠE DO ŠTÁTNEJ KASY: ZLEPŠILI SME VÝBER DANE Z PREDAJA NEHNUTEĽNOSTI Príjem z predaja nehnuteľnosti zdaňuje iba …
2,5 MILIÓNA NAVYŠE DO ŠTÁTNEJ KASY: ZLEPŠILI SME VÝBER DANE Z PREDAJA NEHNUTEĽNOSTI
Príjem z predaja nehnuteľnosti zdaňuje iba tretina všetkých daňovníkov na Slovensku. Ministerstvo financií rozmýšľalo, ako tieto prostriedky dostať naspäť do štátnej kasy. Finančná správa v spolupráci s IFP – Institute for Financial Policy, Útvar hodnoty za peniaze a akademickým sektorom preto spojili svoje sily a pripravili behaviorálny experiment. Zaslali sme takmer 13-tisíc listov s upozornením ľuďom, ktorí v rokoch 2016 až 2019 predali nehnuteľnosť, a toto zdanenie by sa ich mohlo týkať. Výsledky nás milo prekvapilo. Až tretina týchto ľudí daň zaplatila, čo do štátneho rozpočtu prinieslo dodatočných 2,5 milióna eur. Výber tejto dane sme tak zlepšili až o 42 percent. Finančná správy preto bude v tejto metóde pokračovať aj v ďalšom roku.
Napriek pozitívnemu vplyvu upozornení ale stále zostalo niekoľko tisíc daňovníkov, ktorí tento príjem vôbec nepriznali. Mnohým z nich teraz hrozí dorubenie úrokov z dlžnej sumy, pričom vo väčšine prípadov je ročná sadzba na výpočet úroku z omeškania až 15 %. Ministerstvo financií sa však rozhodlo, že týmto daňovníkom úroky odpustí v prípade, ak priznajú a zaplatia daň do konca februára 2022. Cieľom je ukázať našim občanom, že dobrovoľné plnenie si daňových povinností, aj keď až po výzve od správcu dane, sa oplatí.
#ministerstvofinancii #financnasprava #ifp #uhp #dane
PÍSAŤ LISTY SA OPLATÍ
Zaslanie listov daňovníkom zvýšilo výber dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti o 2,5 milióna eur, ktoré by inak neskončili v štátnom rozpočte.
Iba tretina slovenských daňovníkov, ktorým vzniká povinnosť priznať daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, podá daňové priznanie.
Daňová povinnosť vzniká pri predaji nehnuteľnosti so ziskom do piatich rokov od jej nadobudnutia. V rokoch 2016 až 2019 sa uskutočnilo vyše 15-tisíc predajov, ktorých by sa toto zdanenie mohlo týkať.
Finančná správa v spolupráci s Inštitútom finančnej politiky, Útvarom hodnoty za peniaze a akademickým sektorom pripravila experiment s cieľom vyhodnotiť úspešnosť listovej kampane upozorňujúcej na povinnosť platiť túto daň. Takéto behaviorálne experimenty sú v zahraničí populárne, na Slovensku ich však štát využíva málo.
Daňovníci boli rozdelení na potenciálnych dlžníkov, ktorým v rokoch 2016 až 2019 pravdepodobne vznikla daňová povinnosť, a potenciálnych daňovníkov, ktorí mali príjem z predaja nehnuteľnosti priznať za rok 2020.
Približne 32 % potenciálnych dlžníkov, ktorí dostali list od finančnej správy, následne podalo daňové priznanie. Z kontrolnej skupiny bez listu podalo daňové priznanie len 5 % subjektov. Zaslanie upozornení tak zvýšilo mieru podaných priznaní o 27 p.b. a prinieslo do rozpočtu dodatočných 1,8 mil. eur.
Tretina z potenciálnych daňovníkov sama podala daňové priznanie za rok 2020 aj bez listu od finančnej správy. Vďaka zaslanému listu sa percento subjektov, ktoré podali daňové priznanie, zvýšilo na polovicu, čo prinieslo do rozpočtu dodatočných 0,7 mil. eur.
Na základe výsledkov experimentu plánuje finančná správa posielať upozornenia daňovníkom každoročne.
Podrobnejšie informácie nájdete tu: https://bit.ly/3ybAD3P Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo financií SR on Facebook