islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

28. OKTÓBRA 1918 POLOŽILI ZÁKLADY SLOBODNÉHO SLOVENSKA Dnes si pripomíname 103 rokov od vzniku Československej republiky. Je to…

28. OKTÓBRA 1918 POLOŽILI ZÁKLADY SLOBODNÉHO SLOVENSKA

Dnes si pripomíname 103 rokov od vzniku Československej republiky. Je to už tak dávno, že nám pri tom môže uniknúť dôležitý fakt: vďaka tejto republike sme dnes samostatný štát a nie súčasť Maďarska. Lebo bolo viacero okamihov, kedy nám to hrozilo.

Prvým takým momentom bolo oslobodenie územia od maďarskej vojenskej prítomnosti na Slovensku. Ak ste si to predstavovali tak, že 28. októbra 1918 sa tieto vojská zdvihli a odišli – nebolo to tak. Ozbrojené konflikty s maďarskými jednotkami trvali až do januára 1919.

Ale ani potom nebol pokoj. V marci 1919 vznikla Maďarská republika rád, ktorej cieľom bolo aj obnovenie tzv. Veľkého Maďarska. Opäť došlo k ozbrojeným konfliktom a bojom aj na území Slovenska.

Československo už neexistuje. Ale bol to dôležitý míľnik na ceste k dnešnému Slovensku. Sme samostatný štát, ktorý žije medzi svojimi susedmi ako partnermi, ako rovný s rovnými. V tento deň ďakujem všetkým, ktorí na dlhej ceste k našej samostatnosti priložili svoju ruku k dielu. A často aj svoje životy.


Autor správy, foto a správu publikoval Milan Krajniak on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *