islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

5 zahraničných správ, ktoré ostatný týždeň zaujali Vladimír Bilčík👇

5 zahraničných správ, ktoré ostatný týždeň zaujali Vladimír Bilčík👇


📰 5 ZAHRANIČNÝCH SPRÁV TOHTO TÝŽDŇA, KTORÉ MA ZAUJALI 🌍

📄BIELORUSKÝ OPOZIČNÝ LÍDER CICHANOVSKÝ ODSÚDENÝ NA 18 ROKOV⚖️
Bieloruský opozičný líder Sergej Cichanovský, ktorý sa podieľal na masových protestoch proti Alexandrovi Lukašenkovi, bol odsúdený na 18 rokov za organizovanie nepokojov. Cichanovský plánoval vyzvať Lukašenka v prezidentských voľbách v roku 2020, no pred voľbami ho zadržali. Kandidovala tak jeho manželka Svetlana, ktorá pravdepodobne voľby vyhrala, no z Bieloruska musela ujsť. Štátne noviny Sovetskaja Bielorusko uviedli, že odsúdených bolo ďalších päť ľudí, ako napríklad opoziční blogeri Igor Losik a Vladimir Tsyganovič, ktorí dostali 15 rokov.

🕵️SPRÁVA REPORTÉROV BEZ HRANÍC ZA ROK 2021📃

Nová správa Reportérov bez hraníc upozorňuje o zhoršení pozície novinárov vo svete. V roku 2021 bolo uväznených až 488 novinárov a novinárok, čo je o 20 percent viac, ako v predchádzajúcom roku. Je to tiež najvyšší počet od roku 1995, odkedy začali štatistiky Reportérov bez hraníc. Najviac novinárov tento rok zadržala Čína, nasledovalo Mjanmarsko, Vietnam, Bielorusko a Saudská Arábia. Správa tiež odhaľuje, že v roku 2021 bolo zavraždených 46 novinárov, čo je najnižší počet zaznamenaný od roku 1995. Médiá to pripisujú relatívnej stabilizácii konfliktov na Blízkom východe.
🇭🇰AKTIVISTI V HONGKONGU VYZÝVAJÚ NA BOJKOT VOLIEB🗳
Hongkong čakajú tento víkend parlamentné voľby, ľudia však vyzývajú na ich bojkot. Dôvodom sú volebné reformy zavedené Pekingom začiatkom tohto roka. Reformy zabezpečili, že kandidovať môžu len kandidáti a kandidátky, ktorí prešli preverovacím procesom úradov. Len traja zo 153 kandidátov, ktorí sa zúčastnia tohtoročných volieb, sa otvorene označujú za prodemokratických. Hongkonský inštitút pre výskum verejnej mienky zistil, že voliť sa chystá len 52 percent opýtaných, čo by bolo najmenej za posledných 30 rokov. Šesť ľudí bolo zatknutých za nabádanie k bojkotu, či už osobne alebo na sociálnych sieťach. Vláda tiež vydala zatykače na bývalých zákonodarcov, ktorí vyzvali na bojkot hlasovania z exilu v Spojenom kráľovstve a Austrálii.

🇧🇬BULHARSKO OPÄŤ BLOKUJE ROKOVANIA SEVERNÉHO MACEDÓNSKA O VSTUPE DO EÚ🇪🇺

Rada EÚ pre všeobecné záležitosti uvádza, že očakáva začiatok prístupových rokovaní EÚ s Albánskom a Severným Macedónskom „čo najskôr.“ Hlavným dôvodom oneskorenia je bulharské blokovanie prístupových rokovaní so Severným Macedónskom kvôli nevyriešenej histórii a spore o identitu. Bulharsko uviedlo, že blokáciu ešte nie je pripravené zrušiť, namiesto toho našlo kompromis – navrhlo oddeliť procesy Severného Macedónska a Albánska, aby sa Albánsko mohlo v rokovaniach pohnúť vpred. Médiá uvádzajú, že zmena vlády v Sofii ponúka Severnému Macedónsku nádej. Nový bulharský premiér Kiril Petkov uviedol, že by rád rozhovory so Severným Macedónskom oživil a jeho cieľom je, aby Bulharsko konečne zrušilo blokovanie a pripojilo sa k ostatným krajinám EÚ, pokiaľ ide o proces rozširovania EÚ.

🇺🇸USA UVALILI ROZSIAHLE SANKCIE NA ČÍNU, MJANMARSKO A SEVERNÚ KÓREU
Spojené štáty v piatok uvalili rozsiahle sankcie na desiatky ľudí a subjektov naviazaných na Čínu, Mjanmarsko, Severnú Kóreu a Bangladéš. Kanada a Spojené kráľovstvo sa pripojili k Spojeným štátom v uvalení sankcií súvisiacich s porušovaním ľudských práv v Mjanmarsku. Washington uvalil aj prvé sankcie na Severnú Kóreu počas mandátu prezidenta Bidena. Ide o reakciu na záväzky dohodnuté na demokratickom summite, na ktorom sa viac než 100 krajín zaviazalo potlačiť rastúcu autokraciu vo svete, bojovať proti korupcii a podporovať ľudské práva. Čínske veľvyslanectvo vo Washingtone odsúdilo krok USA ako „vážne zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny“.

Linky na články nájdete v komentároch. Foto: 1. AFP 2. AFP 3. Getty Images 4. EPA/EFE 5. Getty Images Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *