islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

8 jún Sv. Jakub Berthieu SJ, kňaz a mučeník Narodil na malej farme v Monlogis v Polminhacu v diecéze Saint-Flour vo Francúzsku…

8 jún

Sv. Jakub Berthieu SJ, kňaz a mučeník

Narodil na malej farme v Monlogis v Polminhacu v diecéze Saint-Flour vo Francúzsku. V mladosti študoval v menšom seminári v Pleaux, potom v roku 1859 nastúpil do veľkého seminára v Saint-Flour a v roku 1864 bol vysvätený za kňaza. Bol pridelený do vidieckej farnosti v Roannes-Saint-Mary, kde slúžil deväť rokov ako diecézny kňaz, kým sa nerozhodol vstúpiť do Spoločnosti Ježišovej. A tak s povolením biskupa vstúpil 35-ročný páter Berthieu 31. októbra 1873 do jezuitského noviciátu v Pau.

Keďže bol už nejaký čas kňazom, noviciátna príprava pátra Berthieua sa líšila od ostatných novicov, ktorí boli o pätnásť rokov mladší. Pred ukončením druhého roku noviciátu bol spolu so svojím misionárskym spoločníkom vymenovaný do madagaskarskej misie. Rehoľné sľuby zložil tesne pred začiatkom svojej prvej misie na ostrove Saint-Marie. Tam sa ihneď vrhol do misijnej práce, katechizoval deti, udeľoval sviatosti, spovedal a staral sa o chorých. Spolu s ním boli na ostrove dvaja ďalší jezuiti, ale jeden bol starý a druhý chorý, preto musel páter Berthieu niesť bremeno misie.

Štyri roky si páter Berthieu pochvaľoval prácu a pokoj na Saint-Marie, ktoré však čoskoro prerušil francúzsky dekrét o vyhnaní jezuitov. V roku 1880 francúzska vláda zatvorila školy Spoločnosti a jezuitov prinútila odísť do exilu. Páter Berthieu odišiel do Tamatave na ostrove Madagaskar a neskôr na niekoľko ďalších ostrovov, ale aj táto misijná práca bola zastavená, keď bola vyhlásená ďalšia vojna. Páter Berthieu musel prejsť 200 míľ, čo mu trvalo takmer mesiac, kým sa dostal do Tamatave, kde sa stretol so svojimi spolubratmi jezuitmi. Keďže sa nemohol venovať žiadnej kňazskej službe, páter Berthieu sa venoval záhradníctvu a pestovaniu potravín. Keď sa po dvoch rokoch v roku 1885 vrátil mier, znovu otvoril misiu v Ambositre a neskôr začal novú misiu v Andrainarive. Keďže nová misia pokrývala veľkú oblasť, musel navštíviť osemnásť staníc a často bol na cestách. Jeho prácu niekoľkokrát prerušili nové vojnové akcie proti Francúzom.

Počas povstania v Menalambe v roku 1896 francúzsky plukovník v obave o bezpečnosť ľudí nariadil, aby sa presťahovali mimo dediny. Páter Berthieu odišiel so svojimi ľuďmi a táboril s nimi na poliach, znášajúc útrapy života pod holým nebom vo dne i v noci. Nekatolícki misionári už nejaký čas podnecovali nekresťanov k odporu voči misionárom na ostrove a podľa názoru pátra Berthieua „celú operáciu riadi diabol“. Na ceste do hlavného mesta po tom, čo dostal správu, že pre jeho skupinu bude bezpečnejšie, ak sa tam presunie, ich napadol kmeň Menalamba a boli nútení rozptýliť sa do všetkých okolitých dedín. Páter Berthieu a niektorí jeho ľudia našli pohostinnosť v Ambohibemasoandre. Na druhý deň prišli do dediny Manalamba a zatkli ho. Zle s ním zaobchádzali a po tom, čo ho bili palicami a zranili, vyzliekli mu sutanu a prinútili ho, aby ich v studenom daždi nasledoval do sídla ich náčelníka. Páter Berthieu sa triasol od zimy a spodnú košeľu mal od rán silne zakrvavenú. Keď páter Berthieu odmietol prijať náčelníkovu ponuku, že sa stane vodcom a radcom Manalamby a ušetrí jeho život, ak sa zriekne svojej viery, muži ho napadli palicami a úderom do hlavy ho zabili. Po jeho zabití útočníci vzali jeho telo, hodili ho do rieky a už sa nikdy nenašlo.

Páter Berthieu zomrel mučeníckou smrťou vo veku päťdesiatosem rokov. 17. októbra 1896 ho pápež Pavol VI. blahorečil a v roku 2012 ho pápež Benedikt XVI. kanonizoval.

Autor správy, foto a správu publikoval JEZUITI.sk on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *