islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

9 júl Sv. Lev Mangin SJ; Maria Zhu Wu a 119 spol., čínskych mučeníkov León-Ignace Mangin zomrel spolu s jezuitom Paulom Dennom…

9 júl

Sv. Lev Mangin SJ; Maria Zhu Wu a 119 spol., čínskych mučeníkov

León-Ignace Mangin zomrel spolu s jezuitom Paulom Dennom v roku 1900 v dedine Zhujiahe, kde sa modlil vo farskom kostole s ľuďmi, ktorí sa počas povstania Boxerov odmietli vzdať svojej kresťanskej viery. Boxeri boli tajnou čínskou spoločnosťou, ktorá v roku 1898 začala prenasledovať katolíkov; odhaduje sa, že počas prenasledovania bolo zabitých 30 000 ľudí.

Otec Mangin sa narodil v Metz vo Francúzsku a do Spoločnosti vstúpil v roku 1875. Odišiel do čínskej misie, kde študoval teológiu a čínštinu a v roku 1886 bol vysvätený za kňaza. Do Zhujiahe prišiel v roku 1900; počet obyvateľov sa zo 400 pri jeho príchode zvýšil na takmer 3 000, najmä kvôli početným prenasledovaniam. Francúzsky jezuita opevnil mesto, ako najlepšie vedel, a vytvoril zásoby. Požiadal tiež otca Denna, aby opustil neďalekú dedinu a pripojil sa k nemu v Zhujiahe. Denn bol tiež Francúz a pred vstupom k jezuitom pracoval ako bankový úradník, aby sa stal misionárom. V Číne bol vysvätený v roku 1880.

Boxeri (túto prezývku im dali Briti kvôli ich gymnastickým cvičeniam) zaútočili na opevnenú dedinu 15. júla 1900, ale dedinčania ich dokázali odraziť. Ďalší útok nasledujúci deň bol tiež neúspešný, ale potom 2 000 vojakov cisárskej armády prerušilo svoju cestu do Pekingu, aby posilnili boxerov. Keď Mangin videl veľkosť útočiacej skupiny, vedel, že dedina je odsúdená na zánik. Niektorým ľuďom sa podarilo v noci vykĺznuť, ale dvaja jezuiti sa rozhodli zostať so svojím stádom.

Útočníci postavili veže, ktoré im umožnili prekonať barikády, a ráno 20. júla sa prebojovali do dediny. Dvaja jezuitskí pastieri zhromaždili ženy a deti v kostole a viedli ich k modlitbe, aby ich pripravili na to, čo malo prísť. Niekoľko mužov, ktorí zostali nažive, sa dostalo do kaplnky krátko predtým, ako boxeri vyrazili dvere kostola a konfrontovali katolícke spoločenstvo. Dali ľuďom poslednú šancu zrieknuť sa svojej viery, ale urobili tak len niektorí. Potom sa začala streľba. Denn intonoval Confiteor a Mangin vyslovil slová rozhrešenia. Boli medzi prvými zabitými a potom útočníci strieľali do zhromaždenia a sekali do ľudí mečmi, predtým ako podpálili strechu kostola. Ich kosti zostali na mieste až do roku 1901, keď ich pozbierali a uložili do rakvy a potom pochovali v novom kostole postavenom na tom istom mieste. V ten deň zahynulo 1 370 katolíkov.

(Zdroj: jesuits.global)

Autor správy, foto a správu publikoval JEZUITI.sk on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *