islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Aby bolo jasné… novinári tiež nie sú všetci anjeli. Oprávnenú kritiku sa musia naučiť prijať. Nielen ako bývalému novinárov…

Aby bolo jasné… novinári tiež nie sú všetci anjeli. Oprávnenú kritiku sa musia naučiť prijať.

Nielen ako bývalému novinárovi, ale aj ako politikovi, človeku a občanovi, mi je z duše protivné akékoľvek násilie, urážanie, vulgárnosť a vyhrážky. Aj tie anonymné, ktoré svedčia o charaktere ich autora.

Zamýšľajúc sa nad kauzou Sobotné dialógy RTVS a opozičný poslanec Blaha, musím povedať, že:

Po prvé, konfliktnosť, urážanie, vulgárnosť nám tu zaviedla súčasná, ale stále dočasná, obmedzená a dôvery zbavená vládna koalícia. Jej hlavný predstaviteľ Matovič bol konfliktný a vulgárny už aj v minulosti. Ale podarilo sa mu jedinečne a trestuhodne zakoreniť tieto spoločenské neduhy a štýl nielen do politického, ale i bežného života.

Ako poslanec som v rozprave vždy upozorňoval na to, že parlament je zrkadlom pre národ. Hrubosť, nekultúrnosť, arogancia, neslušnosť sú lepkavé a žiaľ, rýchlo sa udomácnia aj v bežnom živote. Najmä keď to ľudia vidia prakticky na každom rokovaní NR SR.

Po druhé, neschvaľujem a nesúhlasím s tým, aby si politici vyberali s kým chcú a s kým nechcú ísť do diskusie. Voľba hostí je vo výlučnej kompetencii daného média a vedenia redakcie. Majú sa snažiť, aby skladba hostí bola vyvážená a relevantná k danej téme. Inak kredit a dôveryhodnosť média klesajú.

Stať sa môže hocičo. Aj personálne zmeny. No pravidlo prázdneho kresla sa uplatňuje v prípade ak už z objektívnych dôvodov – napríklad v časovej tiesni krátko pred živým vysielaním – nie je možné nahradiť neprítomného hosťa iným hosťom.

Tu nastupuje citlivá a profesionálna komunikácia – ktorá v prípade Blaha versus RTVS – zrejme zlyhala. Vedenie redakcie, telerozhlasu či moderátorka nemôžu ponechať komunikáciu na vrátnikovi. Bez ohľadu na to, či ide o opozičného alebo koaličného poslanca.

V tomto prípade išlo o vopred nahrávanú reláciu, kde nikoho netlačil čas, kde dokonca dočasnému ministrovi obrany vyšiel RTVS v ústrety zmenou termínu. Situáciu bolo možné vykomunikovať na úrovni a k spokojnosti všetkých strán. Aj s upozornením strany Smer, že takúto zmenu RTVS už v ďalšom prípade ani pri žiadnej inej politickej strane nebude akceptovať. To by bol profesionálny, rozumný a korektný manažérsky postup.

Určite by sa predišlo emóciám a ich nezmyselnému bičovaniu. A poslucháči by sa možno čo-to nové o téme stíhačiek aj dozvedeli. Takto bol spokojný iba dočasný, limitovaný a dôvery zbavený minister – diskutujúci sám so sebou. A vznikla živná pôda pre zbytočnú agresivitu, ktorá tu nemá miesto a nikam nevedie. Karol Farkašovský


Autor správy, foto a správu publikoval Slovenská národná strana on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *