islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

AJ MY SME SA DNES ZÚČASTNILI POCHODU ZA SLOBODNÉ A DEMOKRATICKÉ SLOVENSKO

AJ MY SME SA DNES ZÚČASTNILI POCHODU ZA SLOBODNÉ A DEMOKRATICKÉ SLOVENSKO

✊️ Spolu s desiatkami iniciatív naprieč Slovenskom sme podpísali výzvu:

Sloboda slova, sloboda zhromažďovania, priaznivé životné prostredie a kultúrna rozmanitosť patria k základným právam a hodnotám ukotveným v našej ústave. Napriek tomu dnes na Slovensku čelíme snahe o ich obmedzovanie.

Sledujeme pretváranie verejnoprávnych médií a ovplyvňovanie tých súkromných tak, aby slúžili vládnej moci a nerešpektovali zásady novinárskej etiky. Príroda a jej ochrana sú ničené neodbornými zásahmi a slobodné mimovládne neziskové organizácie, v mnohom suplujúce štát, majú byť oslabené, zdiskreditované a vytlačené z verejného priestoru.

Najnovšie návrhy zákonov a opatrení, známe ako “lex atentát”, majú obmedziť slobodu zhromažďovania sa a sťažiť prístup verejnosti k informáciám. Ide o systematickú snahu o autoritárske ovládnutie verejnej sféry, ktoré umožní regulovať, čo môže znieť vo verejnom priestore, a kto sa v ňom dostane k slovu.

Súčasná vláda už odvolala odborníkov a odborníčky v riadiacich pozíciách inštitúcií z rezortu Ministerstva životného prostredia, vedúce pracovníčky kultúrnych inštitúcií a narušila odborné princípy prerozdeľovania verejných financií na kultúru a umenie.

Za posledných osem mesiacov sme boli svedkami rušenia špeciálnej prokuratúry, útokov na nezávislosť súdnictva a veľkých personálnych výmen v bezpečnostných zložkách, zmien našej zahraničnopolitickej orientácie a príklonu k ruskému agresorovi i znevažovania vojnou zmietanej Ukrajiny. Strácame dôveru našich prirodzených zahraničných spojencov.

Ako predstavitelia a predstaviteľky občianskych iniciatív sa spájame naprieč sektormi, aby sme pokojným spôsobom hájili hodnoty demokracie a slobody v našej krajine. Spoločne budeme stáť na strane občianskej spoločnosti, nezávislosti inštitúcií, právneho štátu, životného prostredia, kultúrnej rozmanitosti, slobody slova a nezávislosti médií.

Máme právo, ale aj povinnosť odmietnuť snahy o ich podrobenie a chceme využiť všetky prostriedky nenásilného odporu, ktoré nám dáva ústava, na ich obranu. Ide totiž o naše spoločné a zdieľané hodnoty.

Spájame sa, aby sme boli silnejší. Za slobodné, demokratické a spravodlivé Slovensko.


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *