AKO NA SLOVENSKU PLATIŤ A ZAMIEŇAŤ HRIVNY? Jedna z komerčných bánk a zmenárne na Slovensku už umožňujú zámenu ukrajinských hriv…
AKO NA SLOVENSKU PLATIŤ A ZAMIEŇAŤ HRIVNY?
Jedna z komerčných bánk a zmenárne na Slovensku už umožňujú zámenu ukrajinských hrivien za euro. Doteraz túto službu na Slovensku neponúkali, keďže ukrajinská hrivna nemá štatút voľne vymeniteľnej meny a akákoľvek výmena UAH za EUR je pre komerčné banky a zmenárne stratovou činnosťou. Túto úlohu ale nemohla prevziať ani Národná banka Slovenska, ktorá zo zákona nevykonáva zmenárenskú činnosť. Pred plánovanou výmenou ale odporúčame si preveriť, ktorá z bánk, resp. jej pobočiek hrivny zamieňa, v akom kurze a v akom maximálnom množstve.
Problém s hotovosťou mali najmä utečenci, ktorí si vybrali peniaze z účtov alebo bankomatov ešte na ukrajinskej strane. Národná banka Ukrajiny nezaviedla žiadne obmedzenia na bezhotovostné platby a nestanovila žiadne limity na transakcie uskutočnené platobnými kartami v zahraničí. Preto odporúčame všetkým Ukrajincom ponechať si peniaze na ukrajinskom účte a platiť na Slovensku či v zahraničí kartou alebo si vybrať peniaze až po prechode hraníc v danej domácej mene (v prípade Slovenska v eurách), resp. si otvoriť účet na Slovensku a previezť naň peniaze.
Komerčné banky sa snažia vyjsť v ústrety voči utečencom aj ďalšími opatreniami, ktoré prijali:
📎výbery z bankomatov sú v takmer všetkých bankách bez poplatkov
📎v niektorých bankách sú bez poplatkov aj prevody smerom na Ukrajinu
📎zabezpečené mobilné bankomaty priamo na hranici
📎zavedenie zrýchleného a zjednodušeného procesu otvárania bankových účtov
📎posilňovanie pobočiek o ukrajinsky hovoriaci personál
🇺🇦
Обміняти гривню на євро вже дозволяють у Словаччині обмінні пункти та один із комерційних банків. До цього часу цю послугу в Словаччині не пропонували, оскільки будь-який обмін гривні на євро є для комерційних банк та обмінних пунктів збитковою діяльністю. Цю послугу не міг надавати навіть Національний банк Словаччини, який за законом не виконує валютну діяльність. Тому перед обміном ми рекомендуємо перевірити, який із банків та їх філії обмінюють гривню, за яким курсом і в якому максимальному розмірі.
Проблеми з готівкою мали біженці, які знімали гроші з рахунків ще в Україні. Оскільки Національний банк України не встановлював обмежень на безготівкові розрахунки та лімітів на платежі картками за кордоном, ми рекомендуємо всім українцям зберігати гроші на українському рахунку. Відповідно, оплачувати в Словаччині чи за кордоном карткою або знімати гроші лише після перетину кордону у національній валюті (у випадку Словаччини в євро) або відкрити рахунок у Словаччині та перерахувати на нього гроші.
Комерційні банки також намагаються задовольнити потреби біженців іншими заходами, які вони вживають:
📎практично в усіх банках зняття грошей в банкоматах безплатний
📎у деяких банках перекази в Україну також безплатний
📎мобільні банкомати безпосередньо на кордоні
📎запровадження прискореного та спрощеного процесу відкриття банківських рахунків
📎філії з україномовним персоналом
#dobraradanadeuro #pomocukrajine #ministerstvofinancii #rozumiemfinanciam #hrivny #euro
Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo financií SR on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.