AKO TO BOLO S TÝM BRUSELOM A VÝNIMKOU? Slovensko dosiahlo pri výnimkách na embargo ruskej ropy solídny výsledok. Možno sme moh…
AKO TO BOLO S TÝM BRUSELOM A VÝNIMKOU?
Slovensko dosiahlo pri výnimkách na embargo ruskej ropy solídny výsledok. Možno sme mohli vyrokovať viac, ale premiér Eduard Heger sa rozhodol nechať to takto a neísť ešte do väčšieho konfliktu s partnermi z EÚ. Jeho rozhodnutie rešpektujem a nemyslím si, že konal zle.
Slovnaft má teraz 18 mesiacov, aby sa novej situácii prispôsobil, ako sa jej prispôsobovali desaťtisíce firiem v EU pri predchádzajúcich sankčných balíkoch. Ruskú ropu môže Slovnaft naďalej dovážať na Slovensko NE OB ME DZE NE. Prvých osem mesiacov môže vyvážať pohonné hmoty bez obmedzení, ďalších desať mesiacov bez obmedzení do Česka.
Snažil som predĺžiť vyrokovanú osemmesačnú výnimku a informoval som o tom aj premiéra. On sa však rozhodol nechať to na Čechov a Maďarov. Spojil som sa preto s českým premiérom Fialom, aby zabojoval o tú ďalšiu výnimku, keďže Česko je hlavný odbytový trh pre Slovnaft.
Po uplynutí výnimiek bude mať Slovnaft v rámci embarga na ruskú ropu zakázané vyvážať benzín, naftu a oleje vyrobené z ruskej ropy. Nebude mať však zákaz vyvážať ďalšie petrochemické výrobky do žiadnej krajiny. Taktiež nebude mať Slovensko zakázaný dovoz ruskej ropy ropovodom Družba.
Aj touto cestou pripomínam prísľub Slovnaftu z marca tohto roka. V ňom mi materská spoločnosť firmy Slovnaft, maďarská spoločnosť MOL, potvrdila, že hlavným cieľom Slovnaftu je slovenský trh, čo predstavuje 70 % ich výroby, teda nad technologickým minimom, ktoré je na úrovni zhruba 60 %.
Autor správy, foto a správu publikoval Richard Sulik on Facebook Zdroj Read More