islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

ALARMUJÚCE ČÍSLA: NA HORÁCH ZOMRELO OD ZAČIATKU ROKA UŽ 30 ĽUDÍ 🧗‍♂️ Letná turistická sezóna je v plnom prúde. Svedčí o tom aj …


ALARMUJÚCE ČÍSLA: NA HORÁCH ZOMRELO OD ZAČIATKU ROKA UŽ 30 ĽUDÍ 🧗‍♂️

Letná turistická sezóna je v plnom prúde. Svedčí o tom aj vyšší podiel návštevnosti vo Vysokých Tatrách, ako aj v ostatných horských oblastiach oproti minulému roku. Horská záchranná služba od januára do 11. augusta zaznamenala už 30 smrteľných nehôd v horách. Za uvedené obdobie ide o najvyšší počet za posledných desať rokov.

⛰ VYSOKÁ NÁVŠTEVNOSŤ HORSKÝCH OBLASTÍ
➡ Množstvo Slovákov sa rozhodlo stráviť dovolenku na Slovensku. Napríklad len vysokohorským prostredím vo Vysokých Tatrách prešlo v auguste tohto roka počas jedného dňa 23 287 turistov, pričom prvenstvo si už tradične udržali Rysy, na ktoré z oboch strán Tatier vystúpilo 1 188 turistov. Nasleduje Kriváň, na ktorý mierilo 566 návštevníkov, najnavštevovanejším miestom bol Hrebienok.

⛰ ÚMRTIA PO PÁDE Z VÝŠKY
➡ Priemerný vek zosnulých osôb v tomto roku je 45,7 roka.
➡ Takmer polovicu nehôd predstavujú tragické úmrtia po páde z výšky. V najväčšom počte, a to v 13-tich prípadoch, zahynuli Slováci.

⛰ TÚRA SA KONČÍ BEZPEČNÝM NÁVRATOM DOMOV
🙏 „Apelujeme preto na návštevníkov horských oblastí, aby nepodceňovali podmienky v horách, aby svoju trasu dôkladne plánovali a aby dodržiavali odporúčania a pokyny HZS. Majte na pamäti, že túra sa nekončí na vrchole, ale až po bezpečnom návrate domov,“ zdôrazňuje šéf HZS Marek Biskupič.

🆘 NON STOP DISPEČING HZS 18300
➡ V prípade úrazu alebo v núdzovej situácii, s ktorou si neviete poradiť, volajte NON STOP dispečing HZS 18300.

🆘 APLIKÁCIA HZS
➡ Veľmi užitočnou pre každého návštevníka vysokohorskej oblasti je Aplikácia HZS. Odporúčame stiahnuť si ju do mobilu, pretože obsahuje viacero užitočných funkcií, okrem iného najmä to, že s prichádzajúcim hovorom operátori Operačného strediska tiesňového volania HZS automaticky vidia, kde sa človek nachádza, čo umožňuje rýchlu lokalizáciu volajúceho.
ℹ️ Odkaz na aplikáciu: https://app.hzs.sk/

⛰ POISTENIE
A aby sa aj z malého úrazu nestal veľký finančný problém, HZS odporúča uzatvoriť poistenie, ktoré finančne pokryje náklady spojené so záchrannou a pátracou činnosťou.

☺️Ministerstvo vnútra a Horská záchranná služba prajú všetkým návštevníkom hôr veľa krásnych zážitkov bez úrazov a so šťastným návratom. Autor správy, foto a správu publikoval Horská záchranná služba on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *