islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

BIOMETRICKÉ OBČIANSKE PREUKAZY: AKTÍVNYM POUŽÍVATEĽOM E-PODPISU SO STARŠÍM TYPOM CERTIFIKÁTU ODPORÚČAME VÝMENU DOKLADU ČO NAJSKÔ…

BIOMETRICKÉ OBČIANSKE PREUKAZY: AKTÍVNYM POUŽÍVATEĽOM E-PODPISU SO STARŠÍM TYPOM CERTIFIKÁTU ODPORÚČAME VÝMENU DOKLADU ČO NAJSKÔR

Ministerstvo vnútra od 1. decembra vydáva biometrické občianske preukazy. Nejde o plošnú výmenu občianskych preukazov. Doterajšie doklady ostávajú platné až do konca doby ich platnosti.

❗️ K výmene dokladu by mali pristúpiť používatelia e-služieb, ktorí pravidelne využívajú elektronický podpis a doklad majú vydaný pred 20. júnom 2021. Certifikátom pre e-podpis na čipe týchto OP totiž uplynie platnosť najneskôr do 31. decembra 2022.

Títo občania by mali požiadať o vydanie nového biometrického OP čo najskôr, aby už začiatkom roka mohli vykonávať elektronické úkony.

Za vydanie OP z dôvodu končiacej platnosti certifikátov v štandardnej 30-dňovej lehote sa nevyberá správny poplatok. Ak však požiadate o vydanie dokladu do 2 pracovných dní, treba rátať s príplatkom 20 eur za urýchlené vybavenie.

Exspirácia certifikátov však nemá vplyv na ostatné funkcie dokladu. Naďalej je možné prihlasovať sa ním do elektronickej schránky a používať ho na prihlasovanie k e-službám, ktoré nevyžadujú elektronické podpisovanie. Takisto ho možno používať klasickým spôsobom na preukazovanie totožnosti alebo ako cestovný doklad v rámci schengenského priestoru.

Do elektronického čipu občianskeho preukazu sa po novom zapisujú otlačky dvoch prstov a podoba tváre, a to formou zakódovaných biometrických dát. Cestovné pasy v biometrickej kvalite vydáva Slovenská republika už od roku 2008.

ℹ Viac o nových OP na webe MV SR:
https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=obcania-maju-zaujem-o-nove-biometricke-obcianske-preukazy

https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=ministerstvo-vnutra-od-1-decembra-vydava-biometricke-obcianske-preukazy-s-bezkontaktnym-cipom


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *