islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Byť vedno (Zoslanie Ducha Svätého) Hľadači Boha „… boli všetci vedno“ (Sk 2, 1). Chceš byť naplnený Duchom Svätým? Túžiš po da…

Byť vedno (Zoslanie Ducha Svätého)
Hľadači Boha
„… boli všetci vedno“ (Sk 2, 1).
Chceš byť naplnený Duchom Svätým? Túžiš po dare uzdravovania či po dare pohotovosti ohlasovať evanjelium? Láka ťa prorokovať? Chceš hovoriť slová múdrosti alebo mať slovo poznania? Apoštol Pavol hovorí, že o tieto dary sa treba usilovať. To znamená nielen o ne prosiť (!), ale tiež poznávať, čo obsahujú a ako sa nimi dá slúžiť. Lebo dary nie sú pre osobné posvätenie, ale pre službu.
Možno páve toto poznanie ma viedlo k tomu, že ma oslovila hneď prvá veta dnešného čítania zo Skutkov apoštolov. V „deň Turíc bolo všetci vedno“. Očakávali Ducha, aby ním naplnení mohli hneď slúžiť. Keby bol každý z nich sám, zavretý niekde vo svojej izbe, asi by sa v ten deň ani neskôr nič nestalo. Ostali by zavretí a každý by sa vytešoval z daru, ktorý dostal. Ale pretože boli pospolu, okamžite pochopili, že dary, ktoré majú, sú pre iných. Dokonca vyšli von medzi ľudí a hneď im ohlasovali Ježiša.
Synodálne stretnutia veľmi jasne odhalili, že asi najväčším problém našej Cirkvi je individualizmus. „Starám sa o svoju svätosť. Rozvíjam svoju vieru. Mám dar…“ Dokonca aj bežná pastorácia je nastavená na podporovanie a rozvíjanie individualizmu. Nechce sa mi rozpisovať podrobnosti. Ak tomu neveríš, tak si polož otázku (každý, či si biskup, kňaz, diakon, organista, kostolník, člen ružencového bratstva, úplne bežný neangažovaný veriaci…): „Komu som včera či dnes, pred týždňom alebo tento mesiac ohlásil Ježiša umučeného a zmŕtvychvstalého?“ A hneď uvidíš vlastný individualizmus. Staráme sa o svoju vieru, svoju svätosť, ale deň Turíc nám jasne odhaľuje, že z toho nič nebude, ak sa nebudeme starať o vieru a svätosť svojich bratov a sestier. Nielen sa za nich modliť, ale aktívne ohlasovať Ježiša. Ak treba, tak aj slovom.
Individualizmus sa dá vyliečiť len jedným liekom – spoločenstvom. Byť spolu, byť vedno. Nepomôžu nám žiadne pastoračné plány, akcie, prednášky, ak nebudeme spolu čítať Písmo, spolu sa nad ním modliť, spolu hľadať cesty, ako dané slovo uskutočniť, ako ho priniesť ľuďom, ktorí Ježiša nepoznajú, preto ho ani nemilujú…
Riešenia sú také jednoduché… Byť vedno.

Autor správy, foto a správu publikoval Žilinská diecéza on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *