islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

ČERVENOU ČIAROU PRE BRUSEL MUSIA BYŤ NÁRODNOŠTÁTNE ZÁUJMY SLOVENSKA OTVORENÝ LIST predsedníčke Európskej komisie Ursule von der…

ČERVENOU ČIAROU PRE BRUSEL MUSIA BYŤ NÁRODNOŠTÁTNE ZÁUJMY SLOVENSKA

OTVORENÝ LIST
predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, Bratislava 7. júla 2023

Vážená pani predsedníčka Európskej komisie, v mene najsilnejšej opozičnej politickej strany SMER – sociálna demokracia („SMER – SD“), ktorá tvorila v rokoch 2006 až 2020 trikrát vládu Slovenskej republiky, vyjadrujem znepokojenie nad obsahom Správy Európskej komisie („EK“) o stave právneho štátu na Slovensku za rok 2023 („Správa“).

SMER – SD si váži prínos členstva v Európskej únii („EÚ“) pre rozvoj našej krajiny a má záujem na plnohodnotnom členstve v EÚ, ako aj na plnení záväzkov z neho vyplývajúcich. Musím však so všetkou dôraznosťou pripomenúť, že sú to často kroky a rozhodnutia EK, ktoré výrazne znižujú dôveryhodnosť EÚ u významnej časti slovenskej verejnosti. Citovaná správa patrí medzi takéto iniciatívy.

Správa je čisto politický dokument otvorene ignorujúci zneužívanie trestného práva v rokoch 2020 až do súčasnosti na politický boj so slovenskou opozíciou. Správa vyznieva ako obžaloba opozície a generálneho prokurátora SR, ktorých činnosť má byť prekážkou v boji proti korupcii na najvyšších miestach. Faktom je, že k dispozícii je nekonečný rad dôkazov a rozhodnutí, vrátane viac ako 20 rozhodnutí Ústavného súdu SR, potvrdzujúcich, že vládna garnitúra v rokoch 2020 – 2023 hrubo zneužívala trestné právo, a to prostredníctvom vybranej skupiny politicky angažovaných policajtov, vyšetrovateľov NAKA, prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a žiaľ aj viacerých sudcov, na politickú likvidáciu opozície. Je doslova nepochopiteľné, že Správa ignoruje, podobne ako aj za rok 2022, medzi inými, úmrtie advokáta Ľ. Krivočenka vo výkone väzby a konštatovanie Verejnej ochrankyne práv, že boli porušené jeho základné ľudské práva a vo výkone väzby zomrel v dôsledku neposkytnutia základnej zdravotnej starostlivosti. Je neprijateľné, že Správa ignoruje rozhodnutia o nezákonných obvineniach či väzbách či nevyvrátiteľné dôkazy o hrubom zneužívaní právomocí zo strany niektorých orgánov činných v trestnom konaní a súdov, z ktorých sú viacerí právoplatne obvinení.

Vážená pani predsedníčka,
osobitne je poľutovaniahodné, že členovia Vašej EK, ako aj vedúci Stáleho zastúpenia EK na Slovensku, boli plne a pravidelne informovaní o udalostiach na Slovensku a odmietali ich preveriť alebo ich mlčky ignorovali. Tak ako ste Vy odignorovali urážku, ktorú občanom SR adresoval vedúci Stáleho zastúpenia EK na Slovensku, čo viedlo k veľkej nevôli slovenskej verejnosti proti EK. Za týchto okolností je ešte viac neakceptovateľné, aby Správa vychádzala dominantne z tvrdení tých orgánov činných v trestnom konaní, ktoré sú podozrivé zo zneužívania právomocí a samozrejme z tvrdení zaujatých médií a celého radu mimovládnych organizácií financovaných zo zahraničia (sieť G. Sorosa) a vedúcich otvorený politický súboj so slovenskou opozíciou.

Vážená pani predsedníčka,
ako dlhoročný politik s vládnymi aj opozičnými skúsenosťami si uvedomujem, že Správa má slúžiť len a len na politickú podporu rozpadnutej vlády a úradníckej vlády, u ktorých nachádzate plné pochopenie pri presadzovaní agendy, ktorá výrazne útočí na národno-štátne záujmy Slovenska. Takéto politické zneužívanie témy právneho štátu, ktorý je na Slovensku v troskách, je pre nás neprijateľné a vyjadrujeme ľútosť nad tým, že EK takto zasahuje do politickej súťaže pred parlamentnými voľbami 30. septembra 2023.

S úctou Robert Fico


Autor správy, foto a správu publikoval Robert Fico on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *