islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

CHOV LIPICANOV 🐴 JE ODDNES ZAPÍSANÝ NA PRESTÍŽNOM ZOZNAME UNESCO 👏👏 Deviaty zápis Slovenska na svetovom zozname nehmotného kult…

CHOV LIPICANOV 🐴 JE ODDNES ZAPÍSANÝ NA PRESTÍŽNOM ZOZNAME UNESCO 👏👏

Deviaty zápis Slovenska na svetovom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO patrí chovu lipicanov – jednému z najstarších kultúrnych plemien koní na svete. ❤️ Na nominácii sa podieľali kolegovia z Národný žrebčín Topoľčianky, ktorí sa chovom tohto plemena zaoberajú už 100 rokov.

Toto plemeno však patrí k málopočetným, preto asi pred 10 rokmi vznikla myšlienka viacerých európskych štátnych chovateľov, aby sa lipicany dostali do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO: 🗨 ,,Na to, aby sme mohli požiadať o zápis v UNESCO, sme najskôr museli dosiahnuť zápis v našom národnom kultúrnom dedičstve, čo sa nám aj podarilo ešte v roku 2017. Následne sme spoločne s ďalšími krajinami, v ktorých sa lipicany chovajú v štátnych žrebčínoch, podali spoločnú žiadosť o zápis v UNESCO. Veríme, že vďaka tomu plemeno nezanikne a spôsob, akým sa šľachtí, ostane nezmenený aj pre budúce generácie,“ hovorí riaditeľ Národného žrebčína Topoľčianky Michal Horný.

Aktuálne má Národný žrebčín ako uznaná chovateľská organizácia vo svojich stajniach 202 lipicanov 🐴, z toho 44 elitných 👌 plemenných kobýl. Dobrou správou je, že počet lipicanov chovaných na Slovensku za ostatných 10 rokov narástol.

🗨 ,,Zápis chovu lipicanov v Topoľčiankach do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO vnímam ako najvyššiu formu ocenenia jedinečnej šľachtiteľskej a chovateľskej činnosti celých generácií Slovákov, ktorí týmto ušľachtilým zvieratám zasvätili svoj život. Blahoželám Národnému žrebčínu v Topoľčiankach, ktorý sa o zviditeľnenie celej našej krajiny vďaka zápisu do zoznamu UNESCO zaslúžil a želám jeho zamestnancom veľa energie do ďalšej chovateľskej činnosti, ktorou šíria dobré meno našej krajiny vo svete,“ uviedol minister Samuel Vlčan.

#adventdobrychsprav


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *