islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

ČO BUDE S JÁNOM A MARTINOU? Zrušenie ÚŠP môže znamenať, že sa nikdy nedozvieme meno objednávateľa vraždy, že ďalšie vyšetrovani…

ČO BUDE S JÁNOM A MARTINOU?
Zrušenie ÚŠP môže znamenať, že sa nikdy nedozvieme meno objednávateľa vraždy, že ďalšie vyšetrovania budú zmarené.
(long read)

V súvislosti s novelou Trestného poriadku a Trestného zákona, ktorou vláda plánuje rušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, je v priestore viacero oprávnených otázok. Jedna z nich, ktorá je mimoriadne dôležitá (nielen pre autora osobne), je otázka, aký bude mať táto novela dosah na súdne konanie (a prípadné ďalšie vyšetrovanie) vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Jednou z kľúčových, priam najkľúčovejších, požiadaviek námestí v roku 2018 bolo vyšetrenie a potrestanie páchateľov a objednávateľov vraždy Jána a Martiny. To nás priviedlo na námestia, nezmyselná a krutá vražda nevinných mladých ľudí.

Keď dnes Ficova vláda ide rušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, zároveň sa vysmieva rodičom Kuciakovcom a pani Kušnírovej, ako aj celej novinárskej obci a v neposlednom rade desiatkam tisícom ľudí, ktorí stáli na námestiach v marci 2018.�

POLITICKÁ ZODPOVEDNOSŤ
Robert Fico veľmi dobre vie, že politickú zodpovednosť za vraždu nesie jeho vláda. Prostredie, kde sa dnes neprávoplatne odsúdená Alena Zsuzsová a obžalovaný Marian Kočner mohli rozťahovať, bolo prostredím, ktoré kreoval on a jeho spolupracovníci. To, čo robil Kočner a napríklad právoplatne odsúdený Ladislav Bašternák, nebolo a nie je pre Fica tajomstvom. Z informácií napríklad z kauzy Očistec je dnes zrejmé, že polícia nebola nezávislá a, žiaľ, nemala ambíciu ochrániť Jána Kuciaka, ako by bolo patrčiné pri miere rizika, ktoré podstupoval.

Koniec koncov, v momente, ako začnete nazývať novinárov prostitútkami (najnovšie otvorene nepriateľské médiá), dláždite cestu násiliu. Že to Roberta Fica baví a vôbec sa z toho nepoučil, len potvrdzujú výroky na adresu odvolaného predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andreja Jurisa, ktorého chcel „zahrdúsiť vlastnými rukami“. Za vrcholne cynické možno považovať to, že si predseda vlády takýto príspevok na sociálnej sieti zasponzoruje. Ak niekoho opäť zavraždia z nenávisti, čo povie Robert Fico?

Neschopnosť „dolapiť“ a potrestať objednávateľa vraždy by bola trvalou traumou na duši mladej demokracie. Má to bezpochyby aj politický kontext, keď je podozrivý navyše človek, ktorý vymetal večierky, netajil sa kontaktmi s politikmi a schopnosťou veci „vybaviť“ podľa potreby. Ak je totiž možné objednať si vraždu investigatívneho novinára a uniknúť trestu, je možné v princípe čokoľvek. Práve preto je namieste oveľa bližšie sa pozrieť na rozmer, ktorý prináša predkladaná novela v súvislosti so snahou potrestať objednávateľov vraždy Jána a Martiny.

ČAKÁ SA NA ODVOLANIE
Dnes dozoruje prípad vraždy Jána a Martiny prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Pojednávanie o žalobe patrilo do príslušnosti Špecializovaného trestného súdu. Špecializovaný trestný súd uznal za vinných vykonávateľa vraždy a pomocníkov (Miroslava Marčeka, Zoltána Andruskóa a Tomáša Szabóa) a za objednávku odsúdil Zsuzovú, kým Kočnera oslobodil.

Strelec a pomocníci sú právoplatne odsúdení, Zsuzsová sa odvolala, rovnako ako sa odvolali ešte stále prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš, odvolanie podali aj poškodení Kuciakovci a pani Kušnírová.
O odvolaní bude rozhodovať senát Najvyšieho súdu Slovenskej republiky. Konanie je spojené s konaním vo veci objednávky vraždy prokurátorov. Toľko z faktickej situácie.

Vláda navrhuje, aby sa Úrad špeciálnej prokuratúry zrušil a prokurátori prešli na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky, prípadne sa môžu dohodnúť s generálnym prokurátorom inak.
Príslušnosť prokurátorov, teda kto bude zastupovať štát pred ktorým súdom, bude v zmysle navrhovanej úpravy nasledovná – generálny prokurátor a prokurátori Generálnej prokuratúry budú príslušní pre Najvyšší súd. Krajskí prokurátori budú príslušní pre Špecializovaný trestný súd a Najvyšší súd v prípade, kde konal v prvom stupni Špecializovaný trestný súd (laicky napríklad odvolania voči rozsudkom Špecializovaného súdu).

Mohlo by sa teda zdať, že prokurátori Harkabus a Mikuláš budú zastupovať v mene štátu prípad vraždy Jána a Martiny aj v odvolacom konaní, a teda nie je problém. Koniec koncov menovaní prokurátori pripravili viac ako stostranové odvolanie, kde odvolaciemu súdu ponúkajú nové dôkazy.

Je to však komplikovanejšie. Pri rušení špeciálnej prokuratúry hovoríme najmä o živých veciach, ktoré sú vyšetrované alebo dokonca pojednávané a majú vysokú spoločenskú a trestnoprávnu citlivosť. Musí prísť k fyzickému odovzdaniu spisov na konkrétnu krajskú prokuratúru.

Novela explicitne hovorí, že špeciálna prokuratúra odovzdá spisy do 15. januára 2024: Generálnej prokuratúre spisy, ktoré sú právoplatne skončené (to neplatí pre prípad objednávky vraždy Jána a Martiny), a živé veci na príslušnú krajskú prokuratúru (v prípade tejto vraždy do Trnavy).

PRAKTICKY BEZ DOZORU
V praxi teda prokurátori Mikuláš a Harkabus budú presunutí na Generálnu prokuratúru. No spis vraždy Jána a Martiny bude presunutý na Krajskú prokuratúru v Trnave. Kto bude teda zastupovať toto konanie pred Najvyšším súdom? Mohlo by sa javiť, že prokurátori Generálnej prokuratúry, ale ako a prečo? Keď spis bude odovzdaný na krajskú prokuratúru do Trnavy? Navyše novela hovorí, že krajskí prokurátori sú príslušní aj na odvolacie konanie na Najvyššom súde, ak v prvom stupni rozhodoval Špecializovaný trestný súd. To platí, samozrejme, aj pre prípad vraždy Jána a Martiny.

Praktický následok je teda taký, že niekoľko tisícstranový spis bude musieť študovať nový prokurátor. Teda prokurátor, ktorý si o prípade vraždy čítal akurát v médiách, teraz bude musieť stáť proti Kočnerovi a Zsuzsovej.

Nie je zrejmé, či majú prokurátori na krajských prokuratúrach bezpečnostnú previerku na prísne tajné (na ÚŠP ju museli mať všetci prokurátori) a ako (ne)vybavené sú krajské prokuratúry na prácu s utajovanými skutočnosťami, ktoré sú súčasťou spisu a vyžadujú špeciálny režim práce.

Ešte inak povedané, spis vraždy Jána a Martiny odíde na prokuratúru do Trnavy, ale prokurátori odchádzajú do Bratislavy. Najväčší prípad v dejinách Slovenska teda zostane prakticky bez efektívneho dozoru. Kým si nový prokurátor naštuduje spis, bude to trvať minimálne pol roka. Plus bude úplne v dispozícii Žilinku a krajského prokurátora v Trnave rozhodnúť o tom, kto tento prípad dostane.

Kým doteraz nikto okrem prokurátorov špeciálnej prokurátory nemal prístup k vyšetrovaniu a spisu, teraz sa môže dostať do rúk kohokoľvek a podľa ľubovôle Žilinku a spol. Nehovoriac o skutočnosti, že doteraz nebolo možné odňať prípad Úradu špeciálnej prokuratúry, čo bola jedna zo záruk nezávislého dozoru. Po prijatí novely bude v princípe (cez rôzne procesné nástroje) doslova Žilinka určovať, kto bude dozorovať akú vec.

Teoreticky je tu ešte možnosť, že generálny prokurátor môže spis „stiahnuť“ na Generálnu prokuratúru a spis ponechať Harkabusovi a Mikulášovi (za predpokladu, že budú na Generálnej prokuratúre). Žiaľ, doterajšia skúsenosť nás učí, ako sa Žilinka správa, preto otvorene priznávame skepticizmus. Napríklad vyšetrovatelia Čurilla a kolegovia by mohli rozprávať.

Akokoľvek sa toto všetko môže javiť ako právnické lamentovanie, má to veľký praktický dosah – nielen pre rodiny Jána a Martiny, ktoré čakajú na právoplatný rozsudok a chcú poznať pravdu, ale aj pre celú verejnosť. Schopnosť vyšetriť, odsúdiť a potrestať páchateľov takého ohavného činu je esenciálnym prvkom zdravo fungujúcej a modernej krajiny. Snaha zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry vážne ohrozuje vyšetrovanie závažnej korupcie. Zrušenie ÚŠP môže znamenať, že sa nikdy nedozvieme meno objednávateľa vraždy, ktorá naplno obnažila, aké skorumpované a skazené bolo Slovensko pod vládou Roberta Fica a Petra Pellegriniho.

text bol publikovaný ako komentár pre denník SME.

📷archív JK


Autor správy, foto a správu publikoval Juraj Šeliga – Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *