ČO V PRÍPADE, AK JE DAŇOVÝ BONUS VYŠŠÍ AKO DAŇ? Existujú tri prípady, ako si môžu daňovníci uplatňovať daňový bonus. Môžu si ho…
ČO V PRÍPADE, AK JE DAŇOVÝ BONUS VYŠŠÍ AKO DAŇ?
Existujú tri prípady, ako si môžu daňovníci uplatňovať daňový bonus. Môžu si ho uplatňovať mesačne a zvýšiť si tak svoju čistú mzdu alebo si ho môžu uplatniť ročne prostredníctvom ročného zúčtovania, ktoré im spraví zamestnávateľ. Daňovníci, ktorí podnikajú (živnostníci) si môžu daňový bonus uplatniť ročne v daňovom priznaní a znížiť si tak daň z príjmu. Ak zamestnanec požiada svojho zamestnávateľa o uplatnenie daňového bonusu a splní podmienky, zamestnávateľ mu zníži preddavok na daň o sumu daňového bonusu.
Ak je výška preddavkov na daň nižšia ako výška daňového bonusu, zamestnávateľ vyplatí zvyšnú sumu zo svojich prostriedkov. Následne po ukončení štvrťroka požiada správcu dane o vyplatenie rozdielu sumy medzi vyplatenými daňovými bonusmi a zrazenými preddavkami na daň všetkých zamestnancov.
💡Pri podaní daňového priznania možno daňový bonus uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak je táto suma nižšia ako suma uplatňovaného daňového bonusu, daňovník, ktorý podáva daňové priznanie požiada správcu dane o vyplatenie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu a sumou dane vypočítanou za príslušné zdaňovacie obdobie. Pri vrátení tejto sumy postupuje správca dane ako pri vrátení daňového preplatku. V praxi to znamená, že daňovníci dostanú vyplatenú celú výšku daňového bonusu, aj v prípade, ak je suma daňového bonusu vyššia ako výška dane.
#dobraradanadeuro #ministerstvofinancii #danovybonus #dan #rozumiemfinanciam
Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo financií SR on Facebook