islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Cyril a Metod ako Ficov komparz

Cyril a Metod ako Ficov komparz.
(long read)

Dnešné oslavy Cyrila a Metoda boli ako vystrihnuté z učebnice kvalitnej propagandy. Veľká tribúna, sladké reči, reflektor a mikrofón. Cyril a Metod, ich odkaz o schopnosti rozumieť a porozumieť svetu tu i vo večnosti bol len komparz pre propagandu. Na Devíne išlo o niečo úplne iné, nie o Cyrila a Metoda.

Nie, vládni predstavitelia nám nechceli ukázať, že sa budú snažiť naozaj rozumieť všetkým a najmä reprezentovať všetkých. Oddelení na hornom nádvorí, kým bežní občania dole na dolnom, hovoria o pochopení a zmieri. Aké symbolické. My máme predsa chápať a poslúchať ich.

Dnes to však nebola snaha ukázať vzájomné pochopenie, naopak bol to začiatok pseudonárodného a akože konzervatívneho ťaženia, ktoré ignoruje jednotlivca a človeka, vidí masu, bez tváre a konkrétneho mena. Masu, ktorú tlačí do kúta strachom a tým, že sa nepýta na mená sa zbavuje zodpovednosti. Kde niet konkrétneho človeka ako adresáta, niet nikoho kto volá po zodpovednosti a odpočte krokov, ktoré v jeho mene robí politika.

Ide sa stavať hrádza. Nie proti chudobe, zlodejine alebo beznádeji. Hrádza to bude proti slobodnej a autentickej diskusii, hrádza, ktorá sa bude oháňať krížom, aby zakryla zlodejinu a prehnitosť systému. Ako chlieb a hry v Ríme.

Nie, toto nie je odkaz Cyrila a Metoda, pretože ich príchod znamenal nádej, schopnosť komunikovať a hľadať pravdu o sebe, svete a Bohu v jazyku, ktorému rozumejú ľudia.

Dnešný Devín bol však jazykom pretvárky a silných no prázdnych slov. Ak slová nereflektujú realitu sú len zhlukom písmen, prinajlepšom nástrojom a prostriedkom divadelného predstavenia.

Obávam sa, že (najmä klerikálny a konfesný) konzervativizmus je dnes v zajatí bývalých komunistov a kleptokratov, ktorí pochopili, že toto môže byť pre nich téma, ktorú vedia využiť. Dnes nám ukázali ako.

Je to práca s emóciou a pocitom ohrozenia, strachu, ktorý dnes Fico živil, aby jedným dychom dodal, „my, ja, vás ochránim“. Vábne sa prihovára svojim – „Chceli mi ublížiť, odpustil som a teraz ochránim národ.“ Toto nie je vízia pre krajinu, toto nie je odvaha vykročiť a hovoriť vlastným, hrdým jazykom a vzbúriť sa štruktúram starého sveta, ako to urobili Cyril a Metod. Naopak, toto je prešľapovanie na mieste, toto je rezignácia na tajomstvo sveta, ktorý nestojí, ale vyvíja sa v prítomnosti Stvoriteľa.

Fico stojí na Devíne a Orbán je v Moskve. Bude ho nasledovať, zatiaľ symbolicky… Putin je totiž pre nich symbol ochrany pred hrozbou, nepomenovanou, no jasnou, tou, ktorá v ich svete prichádza zo slobodného sveta. Tajomný ochranca pravoslávia a sveta minulých, kde jediná istota bola, že je tu vždy blahorodie, ktorému sa treba klaňať. Blahorodie, ktorému sa nesmie odporovať.

Dnes je však jasné, že do koncu roka pôjde Fico do Moskvy. Prečo? Lebo západ je v jeho očiach karikatúra, liberálna demokracia je to, čo (jeho) ohrozuje a najmä jeho voliči potrebujú mäso, keď už nemajú lacnejšie to v regáloch, ako im to sľuboval, tak aspoň to politické. On, Fico predsa vidí a chráni národ, on strojca mieru.

A musí ísť za nás orodovať k veľkému cárovi. Ako dobrý novodobý Husák, ktorý sa pre mnohých vlastne v 1968 obetoval. Koniec koncov dodá, že aj ten Cyril a Metod predsa prišli z východu…

Budeme v najbližších dňoch, mesiacoch a rokoch počuť veľa o národnom cítení, ochrane hodnôt a suverénnom Slovensku. Dnešný Devín bol začiatok a tak trochu odvar toho, čo nás čaká.

Teraz začne vábenie KDH na zmenu ústavy. Potrebujeme vraj zmier, ale nie s pravdou a realitou, naopak propagandou a klamstvom. Zmier a upokojenie začne odstavením nezávislej justície, konkrétnych sudcov, plnou kontrolou ústavného súdu, najvyššieho súdu, tak aby nezávislosť neexistovala. Bez pochýb príde útok na nezávislé médiá, ktoré budú spoločne s demokratickou opozíciou označované za nepriateľov štátu. Cynik by povedal, že dnešné vysielanie STVR priameho prenosu je výkopom jej nového znormalizovaného začiatku.

Nakoniec ako figový list pre KDH, aby mali šancu si tieto kroky ospravedlniť príde ešte snaha pohrať sa s volebným systémom, potratmi a adopciami.

KDH dnes môže byť pevnou hrádzou, ale aj Judášom, ktorý sa nechá kúpiť za pár strieborných. Ako sa rozhodne zrejme ešte nevie ani Cyril a Metod. Moje tušenie je verím len autorským omylom…

Veľa ľudí bude tomuto celému tlieskať a pre krajinu budú tieto kroky pohroma. Slovensko potrebuje víziu, nie potemkinove dediny a návrat k tupému nacionalizmu, zafarbeného do šatu kresťanstva alebo akože konzervativizmu. Keďže vieme, do čoho ideme, musíme sa pripraviť a nezľaknúť sa. Pokojne, vecne a pravdivo.

Konzervativizmus, skutočný, má pramálo spoločného s tým, čo sme (dnes) videli na Devíne. Naopak má svoje miesto a hĺbku v snahe chápať svet a jeho realitu, tak aby na prvom mieste bolo dobro človeka, rodiny, komunity a krajiny… Takýto prúd bez pochyby má miesto v našom verejnom živote, po dnešku ešte viac.

Ak je čas, aby Cyril a Metod za nás orodovali, je to dnes, pretože pokus o normalizáciu Slovenska sa naplno rozbieha.

📷tasr


Autor správy, foto a správu publikoval Juraj Šeliga – Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *