islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Ďalším zaujímavým obyvateľom Dunaja je: Šťuka severná (lat. Esox lucius Linnaeus) Šťuka je dravá ryba s nezameniteľným tvarom te…

Ďalším zaujímavým obyvateľom Dunaja je: Šťuka severná (lat. Esox lucius Linnaeus)
Šťuka je dravá ryba s nezameniteľným tvarom tela. Má hlboko rozoklané veľké ústa plné ostrých zubov. Zuby má nielen na čeľustiach, ale aj na jazyku či na podnebí. Sú veľmi ostré a neslúžia jej na žuvanie, ale na pevné uchopenie koristi. Telo má podlhovasté, torpédovité. Chrbtovú aj análnu plutvu má posunutú výrazne dozadu, čo jej spolu s veľkou a hlboko vykrojenou chvostovou plutvou poskytuje veľmi efektívnu hnaciu plochu. Tá jej neslúži na vytrvalejšiu rýchlu plavbu, ale na bleskurýchle výpady za korisťou. Šťuka totiž korisť, ktorou sú najčastejšie menšie ryby, neprenasleduje. Nehybne na ňu striehne, a keď sa korisť priblíži, bleskurýchle sa po nej vrhne. Pri takej akcelerácii nemá korisť šancu uniknúť. Šťuka dorastá do dĺžky vyše jedného metra a môže vážiť vyše dvadsať kilogramov.

Another interesting occupant of the Danube river is: Northern pike. The pike is a carnivorous fish with an unmistakable body. It has a large, deeply jagged mouth full of sharp teeth which can be found in its jaws, but also on its tongue and palate. The teeth are for both eating and holding firmly on to prey. Its prolonged, torpedo-shaped body features dorsal and anal fins that are shifted backwards, and along with its large and deeply carved caudal fin provides a very effective propulsive surface which enables it to make split-second attacks. The pike does not pursue its prey, most frequently smaller fish; it lurks motionless and when the prey approaches, the pike surges forward. Its prey has no chance to escape such acceleration. The pike can measure up to one meter in length and weigh more than twenty kilograms.

📄Prof. RNDr. Vladimír Kováč, CSc.
🎨Ilustrácie/Illustrations: SNM – Prírodovedné múzeum Bratislava (Lito. Werner u. Winter, Frankfurt a. M. 1908)

Autor správy, foto a správu publikoval Danubiana Meulensteen Art Museum on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *