islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Definitívna pečať (Lk 9, 28b-36) – Zamyslenie k dnešnému evanjeliu – Farnosť Zvolen-Západ – Dominikáni Zvolen

Definitívna pečať (Lk 9, 28b-36)
6. augusta, 2022 | Zamyslenie k dnešnému evanjeliu

„Hovorili o Jeho odchode“. Veľké postavy Starého zákona, Mojžiš a Eliáš, sa rozprávali s Ježišom o jeho smrti, ktorá je najdôležitejšou udalosťou v dejinách záchrany sveta. Ježiš sa učeníkom zjavuje premenený do svojej slávy, hoci krátko predtým im predpovedal svoje utrpenie a smrť.

Keď ho neskôr učeníci uvidia vedeného na potupnú smrť, budú vedieť, aké veľké tajomstvo v sebe ukrýva. Spojenie Ježiša s celým Starým zákonom symbolizujú Mojžiš a Eliáš. Trvalý zväzok s nebeským Otcom potvrdzujú slová z neba: „Toto je môj vyvolený Syn, počúvajte ho!“ A prítomnosť Ducha Svätého sa zjavila v oblaku, ktorý oslnil učeníkov reprezentujúcich budúcu Cirkev.

Hans Urs von Balthasar (1905-1988) hovorí, že Ježišovo premenenie na vrchu nie je anticipácia, čiže ukázanie svojho zmŕtvychvstania apoštolom vopred, ale prítomnosťou trojjediného Boha a celých dejín spásy v jeho tele určenom na smrť. Ježišovo telo je definitívnym spečatením zmluvy Boha s človekom.

Fr. Šimon OP

https://farnostzvolenzapad.sk/definitivna-pecat-lk-9-28b-36/


Lk 9, 28b-36 „Hovorili o Jeho odchode“. Veľké postavy Starého zákona, Mojžiš a Eliáš, sa rozprávali s Ježišom o jeho smrti, ktorá je najdôležitejšou udalosťou v dejinách záchrany sveta. Ježiš sa učeníkom zjavuje premenený do svojej slávy, hoci krátko predtým im predpove…
Autor správy, foto a správu publikoval Rehoľa dominikánov na Slovensku on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *