islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

DEŇ VZNIKU SAMOSTATNÉHO ČESKO-SLOVENSKÉHO ŠTÁTU Dnes si prvýkrát v novodobej histórii pripomíname vznik Česko-Slovenského štátu…

DEŇ VZNIKU SAMOSTATNÉHO ČESKO-SLOVENSKÉHO ŠTÁTU

Dnes si prvýkrát v novodobej histórii pripomíname vznik Česko-Slovenského štátu z 28. októbra 1918 ako štátny sviatok. Je to udalosť, ktorá mala zásadný dopad na naše dejiny, pretože sa vyformoval samostatný štátny útvar Čechov a Slovákov. Nič na vzniku Česko-Slovenska nebolo jednoduché a ani samozrejmé. Bol to výsledok činnosti mnohých politikov a národných dejateľov, ktorí svoj život zasvätili Česko-Slovenskému národu. Medzi najvýznamnejších patrí Masaryk, Štefánik a Beneš.

Odkaz Česko-Slovenska prežíva dodnes. Je základným stavebným kameňom aj dnešnej Slovenskej republiky a máme byť na čo pyšní. Naši predchodcovia vybudovali funkčný štát postavený na demokratických princípoch, ktorý sa pýšil aj prvým ústavným súdom na svete, ktorý bol založený v roku 1921.

Dňa 28. októbra 1918 sme svetu ukázali, že sme schopní sa sami starať o svoje záležitosti, že máme svoju identitu, históriu a kultúru, ktorú všetci na tomto území zdieľame. Každá generácia má vo svojom živote povinnosť na udržiavaní a budovaní odkazu, ktorý bolo položený toho dňa. Pripomeňme si teda dnes túto veľkú udalosť a snažme sa každodenne zveličovať a zlepšovať odkaz Česko-Slovenska a nášho národného hrdinu Štefánika a tisícov ďalších, ktorí sa zaslúžili o našu samostatnosť.

Za ľudí


Autor správy, foto a správu publikoval Juraj Šeliga – Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *